מפגש נהדר של מגדלי יונים מזרח תיכוניות אצל וולטר בנווה שלום

בפורום זה נדון בכל הקשור ליונים מיזרח תיכוניות
סמל אישי של משתמש
dovev76

Re: מפגש נהדר של מגדלי יונים מזרח תיכוניות אצל וולטר בנווה שלום

שליחה על ידי dovev76 »

מכיוון שלא הייתי במפגש ולא ראיתי את היונים אני יכול להגיד רק שחשוב להבחין בין מצבה הפיזי של היונה לבין טהרת הגזע שלה
יכול להיות שאומנם היונים הוחזקו בתנאים לא מיטביים,אך יכול להיות גם שכפי שטוען קותי מדובר בניווניות של הגזע
אבל במידה ואפילו יונים אלה מנוונת ואנו רוצים לשמור על מאפיינים מסויימים שלהן נאמר למשל מקור מיוחד לא צריכה להיות שום בעיה טיפוחית לחזור להכליא אותן עם זן קרוב להעלים את הניווניות ולקבל תוך כמה שנים תת זן נקי עם התכונות שאנו רוצים.
ייעוץ באחזקה ופתרון בעיות בשובך
בדיקות לגילוי מוקדם של טפילים וזיהוי מחלות יונים
חיסונים (ניוקאסל, סלמונלה)ותילוע.
הכנת השובך לעונת הריבוי
מדביר מוסמך - יעוץ ופתרון בעיות מזיקים בשובך ( כינים,זבובים,אקריות,עכברים וחולדות).

דובב- 0506241432
0542130121
סמל אישי של משתמש
אילן
מנהל האתר

שליחה על ידי אילן »

דובב אם אתה מעוניין לראות את היונים
כנס באתר למגדלים יש תמונות חדשות של המגדלים וואחיד ואמג"ד
אלה התמונות המדוברות
אילן אבקסיס
מנהל אתר יונים בישראל
050-2550101
סמל אישי של משתמש
dovev76

שליחה על ידי dovev76 »

נכנסתי וראיתי וכל מה שאכתוב כאן כפוף אך ורק למה שראיתי בתמונות שלעיתים אינן משקפות את המציאות
אחרי שהסתכלתי על היונים של ואחיד ואמג'אד והשוותי אותם ליונים דומות מהתמונות של אילן אפשר להגיד בהחלט שמדובר פה בשני תתי זנים של
אותו זן או בעצם אותו זן שנמשך לשני כיוונים שונים אצל ואחיד ואמג'ד ישנה נטייה להקטנת המקור ובמנה גוף גבוהה וצר יותר ( מזכיר את המגמה של הקרייר במשהו) בעוד שאצל אילן מדובר ביונים מסיביות יעם מקור ארוך יותר.
אם להתייחס לתמונות ,באמת יש שם פרט אחד שנראה מבוגר מהשניים האחרים מקורו מעובה ויציבתו לא מאוד יפה ( נראה כזכר) נראה שזהו פרט זקן. אבל אני חייב לאמר ששתי היונים האחרות נראות די מענינות, יש להן יציבה זקופה ויפה וצורת המקור מוסיפה להן חן ( מזכיר קצת את זה של הסנטינט- למרות שיש לשפר עוד את אחידות המקור לדעתי). אני לא יודע כמה שנים מחזיקים החבר'ה האלה את הקו שלהם ( איהב אתה יודע משהוא על ההיסטוריה שלו??) אבל יכול להיות שיש לו לגיטימציה לא פחותה מהקו שלפיו הולך היום התקן . השאלה היא מה אנו רוצים כשבאים לבנות את התקן לגזע ואולי לא כדאי לקבוע תקן גורף לפני שאנחנו מכירים את כל תתי הזנים שיש אצלנו.
הכנת השובך לעונת הריבוי
מדביר מוסמך - יעוץ ופתרון בעיות מזיקים בשובך ( כינים,זבובים,אקריות,עכברים וחולדות).

דובב- 0506241432
0542130121
סמל אישי של משתמש
ראובן

שליחה על ידי ראובן »

אחלה יכוח מענין רק חבל שלא שמתם תמונות של היונים כדי שנבין במה מדובר
סמל אישי של משתמש
dovev76

שליחה על ידי dovev76 »

היי ראובן, יש תמונות של היונים בקטגוריית המגדלים באתר
עליהן בדיוק כתבתי את תגובתי.
הכנת השובך לעונת הריבוי

דובב- 0506241432
0542130121
איהב

שליחה על ידי איהב »

שבת שלום
קראתי את התגובה שלך דובב, אכן היה זכר אחד שהכי מבוגר מכולם שבאמת הייתה לו בעיה בניצוי אך שאר היונים היו במצב מצוין והעמידה שלהם הייתה איתנה ויציבה ואכן מבחינת המראה אני חושב שהם לא רחוקים מהגזע המקורי אך משודרגים יותר , דהיינו , מבחינת עובי המקור ואורכו ,אך אם נתייחס לגובה היונים היו שם יונים שהם מאוד גבוהים וצוואר ארוך מהרגיל אך היו גם כאלה בעלי גובה הקרוב לגזע המקורי וזה מה שמייחד את היונים ואולי בגלל זה המחיר הוא אסטרונומי ולא הגיוני בכל קנה מידה (אני אישית לא הייתי משלם מחיר זה) , אבל שוב אני חושה שאלה לא גזע חדש אלא משודרג יות.
איהב
סמל אישי של משתמש
dovev76

שליחה על ידי dovev76 »

איהב,כשאנחנו מחזיקים גזע מסויים צריך תמיד להשקיע מאמץ ועבודה על מנת לשמור על התקן אותו רצינו מהתחלה ( וזה בעצם האתגר) בדרך כלל מדובר על אחידות הגזע. אפילו אם ניקח את זוג הטימלרים הטוב ביותר בארץ ונסגור אותו בכלוב ענק עם שפע תאים מזון ומים ונתן לו להתרבות ללא ביקורת ולהעמיד ואפילו שניים שלושה דורות נמצא שהאחידות נפגעת,תהייה לנו להקה ענקית שלכל כמה פרטים בה מאפיינים שונים במעט
כלומר האחידות תקטן.עדיין טימלר אבל עם הרבה סטיות מהסטנדרט שקבענו באופן אובייקטיבי מראש.
משודרג או לא זו כבר החלטה של המגדלים שקובעים את הסטנדרט,אם אני אפתח מחר מסאוויד עם כתר, תקרא לו משודרג? או מסאוויד עם פימה ענקית כמו של שקנאי,מה איתו?
שמעתי טענה כי " שדרוג" זה הוא הזן המקורי ועל כך קמה הצעקה.אני חייב להודות שהקו הזה של המסאווייד בעל פוטנציאל תצוגתי גדול מאוד,אבל מכאן עד לאמר שהוא המקורי זה רחוק מאוד.מכמה טעמים:
א)אף אחד לא יודע מה היה המקורי, אלא אם כן ימצאו תיעודים היסטוריים מדוייקים.
ב)מאחר שרוב זני היונים שמשו בתחילה למאכל וכושר הריבוי והחוזק הגופני שלהם היו הדבר החשוב סביר להניח שמדובר היה דווקא ביונים בעלות המקור הארוך יותר אלה היו מאכילות את גוזליהן בלי בעיה ומספקות מזון זו ומזין לחקלאים הייגעים שטיפלו בהן.להחליף ביצים וגוזלים כמו שעושים בחלק מיוני הנוי קצרות המקור זו עבודה לאנשים שיש להם כסף ופנאי ולא למישהו שצריך לחיות מתפוקת גוזלים ובשר.
הכנת השובך לעונת הריבוי

דובב- 0506241432
0542130121
איהב

שליחה על ידי איהב »

ערב טוב
עם הכל הכבוד למגדלי השאמיות ובכללותם גם אנכי, לא ידעו וכנראה גם לא נוכל לדעת מה היה באמת בסוריה או בלבנון לפני כמה עשורים והאם באמת כפי שאמרת אכן גידלו את היונים הללו כיוני בשר במקור אך כפי ששמעתי ממגדל וותיק בשם יהושוע שגם השתתף במפגש שאכן היו כאלה שגידלו את היונים לתעופה אך ישנם מגדלים שנחשבו לאנשים אמידים מאוד שהחזיקו בגזעים המשובחים שהיו יותר גדולים ועם מנדיל יותר גדול ראש יותר גדול ומקור יותר קצר אך לא כפי שיש כיום וזה מדובר מלפני 30-40 שנה לערך ,אז אני לא מתפלא שהמגדלים בסוריה הגיעו לתוצאות אותן יש כיום.
לגבי מה שציינת בקשר לסטייה מהתקן , תמיד יהיו צאצאים שיסטו מהתקן ויהיו שונים מההורים וזה בגלל המאגר הגנטי של ההורים , אני לא מעוניין וגם לא שואף לשכפל את ההורים , אז לגיטימי שהצאצאים יהיו דומים אך שונים במקצת מההורים או משאר הגוזלים האחים אך אם נמשיך בהכלאת היונים מאותם ההורים המאגר הגנטי יצטצמם ונקבל תכונות שלפעמים עשויים להיות תכונות חיוביות ולפעמים הן אפילו פגמים שיחזרו שוב ושוב בצאצאים וכן הלאה , אז כמו שכולם יודעים צריך לזווג עם יונים בעלי מאגר גנטי שונה מההורים בכדי לחזק תכונה מסויימת , לא צריך להקצין ולהגיד שאם ניצור ביירותי שאמי עם כתר אז זה יהיה שדרוג של הגזע הקיים , צריך לקחת את כל התכונות שמאפיינות את הגזע הזה בפרופורציה ולהתאים את הצאצאים ונבחן אותם אל מול המקור שידוע לנו.
אם נקח לדוגמה את הטימלר הישראלי הרי שהטימלר הזה לא נוצר מגזעים טהורים והוא הכלאות של ניסוי ותעיה עד שהגענו לטימלר שיש כיום ואני מוכן לשאול כל מגדל טימלר מה היא הפורמולה ליצירת טימלר ישראלי משובח הוא אישית לא יידע ואני לא מאשים אותו כי זו עבודה של הרבה דורות והכלאת גזעים שונים של טימלרים וכאן גם התשובה לעניין שהעלית לגבי זוג טימלר מעולה שיעמיד צאצאים השונים מההורים כי אם נבחן את המאגר הגנטי של ההורים נווכח לדעת שהוא מאגר עצום של תכונות רסציביות וכאלו דומיננטיות שאלמלא המקריות בזיווג לא היינו רואים את התכונות הללו.
איהב
סמל אישי של משתמש
dovev76

שליחה על ידי dovev76 »

איהב,אני מסכים עם רוב דברייך. אבל ברצוני להוסיף נקודה חשובה שלא התייחסת אליה.
הזנים המזרחיים הם זנים די עתיקים ( בין מאות לאלפים בודדדים של שנים,תקנו אותי אם אני טועה).
לעומתם הטימלר הישראלי הוא זן חדש וצעיר מאוד שנמצע למעשה עדיין בשלבי התהוות.
אז מה זה משנה אתם אומרים? משנה ועוד איך! גם מבחינת גנטיקה, וגם מבחינת עבודה עם התקן.
הזנים המזרחיים היו קיימים הרבה לפני התקן ובשל עתיקותם ואופן פיתוחם יש להם תתי זנים רבים כשאנו באים לבנות תקן לזן כזה אנחנו עלולים להשמיט או למעשה להכחיד( להוציאם מהכללת המזרחי או זן בכלל) זנים רבים שיכולים לעניין אותנו בעתיד( מי יודע איזה זן משגע של מסאוויד מחכה לנו באיזה כפר נידח בעיראק?). מצד שני הזנים האלה על אף עתיקותם לא עומדים במקומם ומשתנים גם כיום, דבר המקשה עוד יותר את ההחלטה על קביעת תקן.באירופה לכל זן יש תקן כי האדם האירופי המצוי הוא פדנט ובנוי ללכת לפי חוקים מוכתבים. התרבות המזרח תיכונית עובדת בצורה אחרת וקשה להכניס אותה לתלם ( אולי בגלל זה יש פה כל הזמן כזה בלגאן) וכך גם לגבי זני היונים.

ומה קורה לגבי הטימלר הישראלי? זה כבר סיפור אחר, הרבה יותר פשוט לדעתי. כאן נבנה התקן וממש בזמנים אלה אנחנו "מלבישים" עליו
את היונה, כך שגם בעוד 1000 שנה מישהו יחליט פתאום " יש לי את הטימלר הישראלי המקורי" יגידו לו בוא נלך לתקן ונראה.........התקן חוסך הרבה בעיות וסיבוכים ויגביל את פרישתו של הגזע ליותר מידי תתי זנים וצורות, נקבל זן מודרני ( ואולי הצעיר ביותר בעולם) של יונה.
הכנת השובך לעונת הריבוי

דובב- 0506241432
0542130121
שלח תגובה