הכלאות- בעד ונגד.

בפורום זה נדון בנושא הטימלר הישראלי
shimon1874@walla.com

Re: הכלאות- בעד ונגד.

שליחה על ידי shimon1874@walla.com »

סוף סוף .אנשים אומרים את מה שהם חושבים על הטימלר הישראלי יש לי רק שאלה אחת לשאול את כל מגדלי הטימלר.האים הטימלרים שזכו בתערוכות ואני מדבר לא רק על המקום הראשון.אלה על כול אלה שזכו במקומות הראשונים לפי צבע.האים הם אלה הטימלרים שאנו מחפשים ורוצים והאים התקן שנכתב תואם את היונים הללו?
סמל אישי של משתמש
קותי
מנהל האתר

שליחה על ידי קותי »

שמעון שלום,
אתה כמיתמחה יודע היטב את התשובה .
בתקן מתוארת היונה האידיאלית שאליה אנו שואפים והוא המכוון את כולנו מבחינה טיפוחית למה שאנו מחפשים,
היונים שזוכות במקומות ראשונים הן אלו שהכי מתקרבות לתקן האידאלי יחסית לשאר היונים המוצגות בתערוכה, אם שמת בוודאי לב שאחרי בחירת היונים המצויינות אנו מכנסים את כולן לקבוצה אחת וממשיכים את השיפוט על פי השוואה ובוחרים מתוכם את זו שלדעתינו הכי קרובה לתקן .
חשוב מאוד לקרא את התקן בכל פעם שברצונינו לבצע הערכה לגבי טיב היונים שבירשותינו, תמיד תמיד תימצא הבדלים קטנים יותר או פחות
מהאידיאל המתואר בתקן, כל הערך של היונה נועד לקבוע את ערכה מבחינה טיפוחית כדי לעלות שלב נוסף קדימה,
אני עדיין מחכה לדו"ח הכתוב שלך מהתערוכה האחרונה ,אז כדאי שתיכתוב אותו לפני שתקבל את התגובות מאחרים כדי להביע דיעה עצמאית שלך כי בוודאי יש לך דיעה משלך,
קותי אהרון
מנהל אתר יונים בישראל
054-4466060
אבי תורגמן

שליחה על ידי אבי תורגמן »

שוב שלום לכולם .. קודם כל כמו שכמה מגדלים פה כבר אמרו לא צריך להגיע לפסים אישיים זה סך הכל תחביב !!! לענייננו.. דובב.. אתה אומר שצריך עדיין להכניס תכונות מיונים אחרות על מנת להגדיל יותר את הגרביים נכון?! למה דווקא ניקבע שטימלר צריך ליהיות עם גרביים כמו של לונג פייס או כמו של סנונית?? רוב הטימלרים הם עם גרביים סטנדרתיות וככה זה אמור ליהיות . מעטים הטימלרים שיש להם ניצוי ברגליים כמו של סנוניות או כמו של לונג פייס אז מה נעשה עכשיו ?... לפי מה שאתה אומר {וגם מה שהתקן אומר} אנחנו חייבים לערבב על מנת להגיע לתוצאה הזאת.. טימלר אף פעם לא הייתה יונה בעלת תכונה של ניצוי מוגזם ברגליים אז למה לשנות את זה ?! ביגלל שהיא תיהייה יותר יפה?? אז בא נשנה גם את הראבשים {נזירה אנגלית} נוסיף לה רוזטות {מה שאסור שיהיה לה לפי התקן} היא גם תיהייה יותר יפה .. הטימלרים שקותי שפט והיגיעו למקומות הגבוהים בתערוכה אלה הטימלרים שאנחנו רוצים לגדל ולא מעבר לזה זאת היונה שאנחנו אוהבים והחלטנו לגדל. אני בעד השיפוט של קותי אני חושב שהוא עושה עבודה ניפלאה ואני גם הייתי ליידו בזמן השיפוט כל יונה שהוא פסל או שנתן לה ציון נמוך זה היה בצדק והמגדלים של אותם יונים לא צריכים להיתעצבן להפך אין פה שום פסים אישיים!! לגביי עירבובים זה נכון שהטימלר מעורבב כבר עם כמה וכמה זנים אני חושב שהגענו לאן שרצינו צריך לקחת את הטימלרים שזכו עד עכשיו ולא להגיד שהם הכי קרובים לתקן אלה שאלו זה התקן !! יום טוב לכולם ולא להיתעצבן סך הכל מביעים דעות אישיות ומי שהיתעצבן שישתה מים קרים זה עוזר..
peter88s

שליחה על ידי peter88s »

שלום לכולם
אני כבר לא מגדל את הטימלר הישראלי אבל אבל טיפחתי"גזע" זה מעל עשרים שנה ואת ה-14 שנים האחרונות השקעתי בזנגים(טימלר שחור)והגעתי למה שאני רוצה גם בעזרת הכלאות עד שהגעתי למצב שלא היה לי מה לרכוש מאחרים ובלי לפגוע מסיבה אחת כי חלק גדול מהיונים שלהם(99%) לא היו מספיק טובות בשביל לערבב אותם עם היונים שלי וזה נהפך להיות משעמםםם ללא אתגר אז עברתי למשהו יותר מאתגר אז אני בעד תקן וכן בעד הכלאות.
אני קורא את התגובות ונדהם ואני אסביר למה,אני רכשתי לעצמי מספר זוגות של לונג פייס מנוצה גרביים וחלק מהמתנגדים להכלאות התקשרו אלי וביקשו שאני אמכור להם לונג פייס כי הם טענו שהם רוצים לערבב אותם עם הטימלרים שלהם לא רציתי לכתוב את זה אבל את השקר שיש בתגובות שלהם הגעיל אותי והם מוזמנים להתקשר ואני....
חברים כל אחד שיגדל מה שבא לו ואיך שבא לו אבל מי שרוצה להציג יונה בתערוכה אז כדאי שילמד את התקן
אני מציע שנכבד אחד משנהו יותר ולאלה השקרנים הפחד שלכם זה שסוף סוף מישהו מסביר איך לשפר ואיכפת לו מאחרים אז לא טוב שהחבר שלי יגיע לפני!!! ועוד דבר אחד אני מחקתי את התמונות של היונים שלי בגלל שישנם אנשים לא מתורבתים שמתקשרים בשעות מאוחרות חוקרים אותי כאילו אני חייב להם דין וחשבון והשתדלתי להיות נחמד אז כולי תקוה שהוא יבין ולא יתקשר ואני לא סוחר ואין לי אפילו נוצה למכירה.
סמל אישי של משתמש
dovev76

שליחה על ידי dovev76 »

שלום אבי

אני מסכים אתך לחלוטין בנושא אחד, יונים זה תחביב וכיף שאחד מתפקידיו החשובים הוא לקרב בין אנשים ולא ליצור מלחמות!!!
ובקשר לנושא השני אני פחות מסכים.........אני אוהב יוני תעופה ומבחינתי טימלר בלי גרביים שעף בנקודות הוא האידיאלי אז מה?? כבר יש הרבה זנים של יוני תעופה בלי גרביים.
מאידך אני רואה הרבה טימלרים עם ראש קטן, כמו שגידלתי וגידלו בכל קריית ים ובטח גם בקריית אתא לפני עשרים שנים אז מה רע בהם? למה כולם רוצים ראש גדול? סף מצח יפה מקור בינוני?
למה להתאמץ נקבע בתקן ראש קטן וגרב קטנה וזהו ואז כולם יהיו במקום ראשון
וישנם גם הרבה זנים עם גרביים קטנות או חלקיות, אבל חלק מהעניין הוא שאנחנו רוצים ליצור יונה ישראלית, זן מהודר שלא קיים במקומות אחרים ואני חושב שזו סיבה מספקת לשפרו
התקן הוא האידיאל שאנו שואפים אליו ולדעתי תדרשנה לפחות עשר שנים עד שיונים בדוגמת התקן יהיו נפוצות יותר בשובכים.אז השיפוט יהיה גם קשה יותר!!
הדוגמה שנתת לגבי הנזירה האנגלית ממש לא מתאימה לדיון זה, הטימלר שלנו הוא גזע בהתהוות בקושי בן שישים שנים ( ורק בשנים האחרונות אנו רואים עבודה רצינית בטיפוחו עדיין שובכים רבים מלאים ביונים שאינן קרובות אפילו לתקן וזאת אפילו במידה ונניח לרגע ת עניין טיב ההגרביים בצד)הנזירה האנגלית היא גזע מיוצב המוכר באירופה כבר מהמאה ה 16 והובא לאנגליה במקור מאסיה כלומר הגזע הזה הוא בן למעלה מ 500 שנים אם כל הכבוד למגדלי הטימלר הוותיקים ביותר אני חושב שאין כאן מקום להשוואה.
כשהטימלר הישראלי ישמור על יחודו לאורך זמן כזה אני מבטיח לך שלא יהיה צורך בשום שיפור.
אגב הגרמנים החליטו שלהם כן מתאימות רוזטות ולכן לנזירה הגרמנית יש כאלה,ממש כמו הגרביים של הטימלרים העירקיים או הטורקים,כל אחד בוחר את מה שהוא אוהב אבל צריך תקן, ואם כבר בונים תקן כדאי לשאוף לגבוהה ביותר!!!
ייעוץ באחזקה ופתרון בעיות בשובך
בדיקות לגילוי מוקדם של טפילים וזיהוי מחלות יונים
חיסונים (ניוקאסל, סלמונלה)ותילוע.
הכנת השובך לעונת הריבוי
מדביר מוסמך - יעוץ ופתרון בעיות מזיקים בשובך ( כינים,זבובים,אקריות,עכברים וחולדות).

דובב- 0506241432
0542130121
shimon1874@walla.com

שליחה על ידי shimon1874@walla.com »

לגבי דעתי בנושא הטימלר הישראלי. היתי רוצה למצוא מכנה משותף בין כל המגדלים בארץ. משהוא שכולם יסכימו עליו .משהוא שכולם יהנו ממנו .לא טוב לי לראות מגדלים אשר מחסלים שובחים או עוברים לגדל יונים אחרים בגלל כל מה שקורא בין מגדלי הטימלר הישראלי .אנשים מבולבלים ולא מבינים איך הטימלר הישראלי צריך להיראות.מצד אחד יש תחרויות ויש זוכים אבל עדיין זה לא הטימלר הישראלי שאנו שואפים.אז מהו הטימלר הישראלי.אני חושב שהטימלרים שזכו במקומות הראשונים הם הטימלר הישראלי . יש קצת דברים קטנים .קטנים מאוד שצריך לשפר ואז יהיה לנו טימלר ישראלי שאין כמוהו בכל העולם.
סמל אישי של משתמש
קותי
מנהל האתר

שליחה על ידי קותי »

אתה צודק בזה שאנו מתקרבים כל פעם יותר ויותר,
אחרי שאנשים ביקרו במפגשים ובתערוכות אין ספק שהם מבינים את הכיוון,

נכון הוא שהיונים המתקרבות לאיכות עליונה בדרך כלל אינן למכירה, אך לאחרונה ניתן לראות גם צעירים רבים בגזע ששופרו בעיקבות האבחנה,

לכל אחד שמבקר באתר ויודע להביט בתקן שמפורסם באתר ישנה כל האפשרות ללמוד ולא להיות מבולבלים, ההגדרות בכל אחד מהתחומים ברורים מאוד, מי שרוצה מידע נוסף תמיד מוזמן להיתקשר אלי או למגדלים שכן יודעים,
הציבור מבין שעלויות הגידול כיום יקרות ורוצה מאוד להגיע ליונים טובות יותר ובמהירות האפשרית כי קשה לנו אחרי שהבנו מה אנו צרכים לדחות סיפוקיםורוצים תוצאות מהירות כאן וכעת ברגע זה,
נכון עושים אלו שמעוניינים להיפטר מיונים פחות טובות ולכן כמעט אין להם מחיר, אבל לטובות יותר יש בהחלט מחיר,
אין מה להתבלבל יש ללמוד ולדעת ע"י הגדרת מטרות מי שמבחין באיכותו של הטימלר כיום יודע גם מה לחפש, אני משוכנע שלא ירחק היום ויהיו לנו הרבה טימלרים ישראלים מפוארים,
מי שאוהב יונה זו לעולם לא יעזבה אלא יתאמץ וישקיע בטוב ביותר ויקים לו להקה מפוארת שיתענגו בה כל רואיה
קותי אהרון
מנהל אתר יונים בישראל
054-4466060
סמל אישי של משתמש
dovev76

שליחה על ידי dovev76 »

שלום לכולם.
אני ממש לא מבין על מה התרוניה!!
אם אני אביא היום לתערוכה מיסקי עם מקור שחור, יגיד לי כל מגדל מתחיל שזו טעות, ואם חס וחלילה יזכה כזה טימלר במקום ראשון יגידו כולם שהשופט הוא שרלטן ( וזה במקרה הטוב :lol: )
אני לא מדבר על אלה שהתקן לא מקובל עליהם אבל מפתיע אותי לשמוע שאנשים שהציגו וזכו פתאום כאילו ולא מכירים את התקן, כולם יודעים להסתכל על הראש אבל מה לעשות שלטימלר יש שני קצוות והתקן ( כנראה בשונה מהרבה מגדלים) לא עיוור לחלק הזה שאינו פחות חשוב ואני מצטט :
"רגליים:
הרגליים בגודל בינוני מכוסות בנוצות ארוכות
הגדלות בצפיפות על רגליה
."
ואני שואל, יש פה איזה שהו מקום לבלבול? האם המשפט הזה לא ברור?
ואולי תגידו:"מה דובב מבין הוא בכלל לא מגדל טימלרים" ואני אומר, זה שיש הרבה טימלרים בצורה מסויימת לא אומר שצריך לכופף את התקן לכיוון הזה אלא למשוך את הטימלר לכיוון התקן
וכבר היו לנו דיונים כאלה בעבר. נראה שחלק מהמגדלים לא הפנימו חלקים גדולים מהתקן והרבו להקות על סמך מה שהם כן הפנימו ועכשיו תקועים עם הרבה יונים שמאבדות את ערכן
מטפח טוב מרבה במסורה ורק מהטובים ביותר ולכם המלאכה היא קלה, יש לכם תוכנית בניין, תרשים של הטימלר האידיאלי- התקן!!
הכנת השובך לעונת הריבוי
מדביר מוסמך - יעוץ ופתרון בעיות מזיקים בשובך ( כינים,זבובים,אקריות,עכברים וחולדות).

דובב- 0506241432
0542130121
איהב

שליחה על ידי איהב »

שוב שלום לכולם , אני קורא את התגובות של היונאים ומבין שישנה כנראה בעיה כי התקן לא ממש ברור ולהלן אפרט:
1. לגבי המקור כך נכתב בתקן : מקור:
עדין ובגודל בינוני קטן, רחב מעט בבסיסו הולך
וצר לקראת קצהו.
, כל מגדל שיקרא את התקן יבין שמדובר במקור בינוני עד קטן אבל לא ברור מהו אורכו של המקור הבינוני ומה עדיף או אפילו טוב יותר בינוני או קטן , אני סבור שיש מקום להוסיף את אורך המקור המינימלי עד המקסימלי וכל מקור באורך השונה מהתקן יהווה פגם.
2. לגבי הניצוי ברגליים , כך נכתב בתקן: "רגליים:
הרגליים בגודל בינוני מכוסות בנוצות ארוכות
הגדלות בצפיפות על רגליה.
" , גם כאן טעון שיפור ואני מתכוון כי יש לכתוב בבירור מהו אורך הניצוי המינימלי , נניח 10 ס"מ או 8 ס"מ בכדי שהיונה תעמוד בקריטריונים של התקן כך נהוג בכל תקן כאשר מדובר ביונים עם ניצוי ברגליים.
3. לגבי הראש של היונה , כך נכתב בתקן:
"עגול עם סף מצח בולט מוגבה ורחב בפרופורציה
לגודלה, מקור תואם בינוני קצר
מעט קצר רחב בבסיסו
הולך וצר לקראת קצהו
." , שוב פעם על אף שאני בטוח שכל מגדל טימלרים יזהה ראש איכותי אבל לדעתי ישנה כאן את הבעיה של הפרופורציה בין הגוף לבין הראש , כלומר אנחנו יודעים שישנם טימלרים שהם קצרים עם ראשים עגולים ויפים וישנם טימלרים ארוכים במעט ועם אותו גודל ראש , מה עדיף במקרה הזה ,על אף הפרופורציה בין הראש לגוף ועל אף שבתקן כתוב שגודל היונה הוא בינוני .
אני יודע שכל הטענות האלו היו צריכות להיטען מלכתחילה אבל בכדי לחסוך וויכוחים ודיונים סוערים בעתיד יש להוסיף כמה תיקונים או נקרא להם השלמות לתקן ואולי כך יהיה ברור יותר.
סמל אישי של משתמש
dovev76

שליחה על ידי dovev76 »

ערב טוב איהב.

אני חושב שהתקן טוב וברור מספיק,בתקנים אחרים שאני מכיר אף פעם לא מתייחסים למדדים השונים בערכים מספרים אבסולוטיים
מקור: ארוך,קצר ,בינוני, קצר מאוד- בתוספת תאור כגון כפוף, עבה , צר או דק מופיע בכל התקנים.
גרביים: ארוכות, בינוניות או קצרות- בזנים מסויימים מצויין עד לאן הן צריכות בדיוק להגיע
כנ"ל לגבי הראש.

קשה להבין תקן ללא ציור נלווה ואכן לקחתי על עצמי ויצרתי ציור כזה על פי הנחיות שהעביר לי קותי ותיקונים שהציעו חברים באחד ממפגשי מגדלי הטימלרים
ציור התקן קרוב מאוד לשלמות ובקרוב אוציא גרסה סופית שלו.ואני מקווה לפרסם גרסה שלו במהדורה מיוחדת שכל אחד יוכל לתלות בשובך ולעבוד לפיו
( במידה וירצה כמובן אינני כופה זאת על אף אחד).

דרך נוספת ללמוד את התקן היא להשתתף בתערוכות לבוא ולהתבונן בעבודת השופטים וללמוד מטעויות שלכם ושל אחרים.
הכנת השובך לעונת הריבוי

דובב- 0506241432
0542130121
שלח תגובה