נטישת ביצים ביום ה15

בפורום זה ניכתוב נישאל ונענה על כל דבר הקשור בגידול,טיפוח,ריבוי,מחלות, תרופות או כל דבר העולה בדעתינו בנושא יונים בלבד
שלח תגובה
אלעד

נטישת ביצים ביום ה15

שליחה על ידי אלעד »

חברים,
אשמח לשמוע את דעתכם בנושא,
יש לי זוג שמוחזק בתא סגור, הזוג ילידי 2012 אחים אך לא מאותה הטלה.
ב 3 ההטלות האחרונות של הזוג יש נטישת ביצים סביב היום ה 15. בפתיחת הביצים נמצא עובר תואם לגיל הביצה.
כאמור , המקרה חוזר על עצמו כבר 3 הטלות ברציפות.
מעבר לכך , אין הפרעות לזוג בדגירה, אין שינוי במזון המוגש, אין סימני מחלה ללהקה בכלוב, שאר הזוגות עובדים בסדר גמור.
אשמח לשמוע דעתכם.
קבצים מצורפים
מנייד4 38711.jpg
מנייד4 38711.jpg (96.97 KiB) נצפה 4142 פעמים
סמל אישי של משתמש
קותי
מנהל האתר

Re: נטישת ביצים ביום ה15

שליחה על ידי קותי »

שלום לך אלעד,

אם אין סיבה בריאותית הרי שזו הפרעה הורמונלית, אך המעניין הוא שזה נוגע לשני ההורים,

מעניין איך היו מתייחסים לו ביום העזיבה היו מוצאים גוזל בקן , האם זה היה גורם להם לנסות להאכילו ? או האם היו חוזרים לחמם את הביצה שלידו? כמובן שכל אלו נעלמים ,

במקומך הייתי מחליף להם בני זוג אשר יתכן והיו מאזנים להם את רמת הנטישה ,,יתכן גם שהעוברים בביצה היו מיתים ולכן הם נעזבו ,

אני מכיר זאת מעופות לול כשאפרוח חולה בסלמונלה ומת בתוך הביצה ומפסיק התפתחותו וההורה משום מה מבחין בכך ,

האם העוברים היו חיים בזמן הנטישה כשפתחת את הביצים, כמובן שכל דברי הם השערה אך בוודאי ששווה בדיקה. בהצלחה.
קותי אהרון
מנהל אתר יונים בישראל
054-4466060
אלעד

שליחה על ידי אלעד »

היי קותי,
כנראה שלעולם יהיו גם דברים שלא אדע עליהם את התשובה, יש יותר מידי נעלמים במשוואה.
בכל אופן העוברים היו כבר מתים אחרי שבמשך יומיים זיהיתי נטישה כך שמתו מהנטישה (קור?) .
אחליף להם בני זוג ואעדכן.
סמל אישי של משתמש
dovev76

שליחה על ידי dovev76 »

הי אלעד.

גם אצל יונים יש זנים או קווי דם ואפילו פרטים בודדים הנוטים לנטוש את הביצים לפני הזמן אחרים הם דווקא בעלי נטיה לדגרנות ( ידגרו על ביצה אפילו עוד יום יומיים מעבר לתקופה) לפני שאתה מפריד בין בני הזוג תן להם להטיל עוד פעם אך את הביצים העבר לזוג אחר שהם דגרנים מוצלחים. ובדוק האם ישנה בקיעה תקינה.
ייעוץ באחזקה ופתרון בעיות בשובך
בדיקות לגילוי מוקדם של טפילים וזיהוי מחלות יונים
חיסונים (ניוקאסל, סלמונלה)ותילוע.
הכנת השובך לעונת הריבוי
מדביר מוסמך - יעוץ ופתרון בעיות מזיקים בשובך ( כינים,זבובים,אקריות,עכברים וחולדות).

דובב- 0506241432
0542130121
אלעד

Re: נטישת ביצים ביום ה15--השערה לפתרון התעלומה

שליחה על ידי אלעד »

חברים, אחריי תצפיות רבות ונטישות אצל זוגות נוספים - ככל הנראה מצאתי את הענין:

בשובך מותקנת תאורה. כאשר יורד הערב והאור בשובך כבוי היונים מזהות כי יום חלף. אם בשעה 21:00 אדליק את האור בשובך
(אחרי שמ 17:00 ועד 21:00 היה חשוך) ואכבה אותו לקראת 2:00 בלילה הרי שמבחינת היונים הכנסתי שתי מחזורי יממה.
כך למעשה אני ככל הנראה "מטעה" את היונים וגורם להם לקצר את משך הדגירה!.

לתשומת לבכם - השתדלו לא לשבש את תנאי התאורה הטבעיים ולגרום למינימום תנאי תאורה מלאכותיים לפרקי זמן ארוכים.

כל הנ"ל כמובן רק בגדר השערה ולא נבדק על ידי בצורה מחקרית טהורה - למי שלומד או ילדיו לומדים ביולוגיה הנה נושא נחמד למחקר.
סמל אישי של משתמש
קותי
מנהל האתר

שליחה על ידי קותי »

אלעד הנושא מעניין מאוד וניראה לי שיש לבדוק אותו מהיבט נוסף והוא: האם העוברים מתים ,או שההורים עזבום

ונתנו להם לגווע בתוך הביצה ,

אין ספק ששעות אור ארוכות יותר מזרזות את ההטלה אך אינן מהוות סיבה מספקת להפסקת הדגירה,

המשך קיום המין וגידולם של הגוזלים לא אמור להפסיק את אינסטינקט של המשך קיום המין, האפשרות ששיבשת להם את השעון

הביולוגי בגלל התאורה צריכה להילקח בחשבון אך עובדה היא שיונים מתרבות גם בקייץ כשיש שעות אור ארוכות ורבות יותר,

לא הייתי ממהר להסיק מסקנות ובודק באיזה יום ניפסקת הדגירה האם כולם עוזבות באותו היום כלומר 15 יום לדוגמא או שכל זוג עושה

זאת בזמנו החפשי, באחת הפעמים ציינת שזה קורה לזוג מסויים ולא שזו מכה של כל הלהקה,

האם כיום כולם דוגרים בסדר לאחר הפסקת התאורה המלאכותית? אשמח לשמוע עוד פרטים ,תודות על השיתוף.
קותי אהרון
מנהל אתר יונים בישראל
054-4466060
אלעד

שליחה על ידי אלעד »

היי קותי,
שני זוגות נוספים החלו לנטוש.
אצל כולם מתרחש יום לפני הבקיעה.
כיוון שלצערי עיתותי לא כל כך בידיי קשה לי לתחקר בעצמי ובכוונתי לפנות לבית הספר התיכון בעיר מגוריי ולהציע למורים/תלמידים למדעים/ביולוגיה ללוות את השובך בפרוייקט הביוטופ שלהם.
סמל אישי של משתמש
קותי
מנהל האתר

שליחה על ידי קותי »

ראשית רעיון מצויין ,

אין טוב מלשלב נוער בעשייה, ,,יהעובדה שעוד שני זוגות עזבו מוכיחה שזה לא דבר אינדיוידואלי אלא מגמה יתכן מצב של זיהום במערכת הרביה של הנקבות כך שהעוברים מתפתחים יחד עם המחלה ומתים לפני הבקיעה, הייתי מעביר את כולם לטיפול מונע (לא רוצה באתר להציע אנטיביוטיקה כדי שלא תוגש תביעה על עיסוק ברפואה ללא רשיון) אך חברי השתמש בבייטריל לשלושה ימים ושלשה ימים הפסקה ולאחריה טיפול בסולפא טרימתופרים דרך מי השתיה ובכך פתר את הבעיה, תיתכן הפסקה בהטלה לתקופה קצרה כתוצאה מהטיפול בסולפא,(ניתן לתת ויטמינים במיים לאחר הטיפול באנטיביוטיקה) אך לאחר מכן מערכת הרבייה מתנקה וסיכוי רב שתצליח כמו חברי בדרום אפריקה, שווה לנסות,
קותי אהרון
מנהל אתר יונים בישראל
054-4466060
שלח תגובה