סטנדרט ליונים פרסיות

בפורום זה נדון ביוני תעופה שונים ובמיוחד הפופולרים בארצינו
אלעד

סטנדרט ליונים פרסיות

שליחה על ידי אלעד »

האם קיים תקן לתצוגת יונים פרסיות או שנמדדות בשמיים בלבד?
איך צריכה להיראות יונה פרסית טובה (לא בטוח שהמראה ייתן נתונים מדוייקים על איכות התעופה שלה..)?
יונה קצרה? ארוכה? מבנה ראש? צבעים? צבעי עיניים? מקור ארוך או קצר?

ברגע שליונה אין תקן תצוגה ברור ומוחלט אזי קצרה היא הדרך להכליאה עם זני יונים אחרות בעלות כושר תעופה גבוה (טיפלרים למשל) חלקם יאבדו את יכולת ההתהפכות אבל אלו שלא יאבדו עשויים לחזק את יכולת התעופה.

האם יהיה לעניין להציג יונים פרסיות בתצוגות יונים? האם יהיה נכון לשפוט אותם גם בקרקע? או אולי יישפטו רק בשמיים? (ואז אין "אחריות" שמדובר ביונה גזעית שכן כל נתוניה הפיזיים החיצוניים בלתי נבחנים מראש).

מה דעתכם ?
אופי2ר

Re: סטנדרט ליונים פרסיות

שליחה על ידי אופי2ר »

מהאתר של טוני מרסיידי
בגלל מיעות המועדונים של היונה הפרסית באיראן אין סטנדרט ליונה הפרסית אבל הוא אומר איך היא צריכה להיראות.
האיראניות מגיעות בהרבה צבעים אבל הצבע לא חשוב בכלל, יונה איראנית(פרסית) צריכה ליהיות בגודל בינוני, עם ראש עגול גדול,פנים בגודל בינוני
הנוצות בכנפיים ובזנב ארוכות במיוחד,נוצות חלקות קשות אבל פחות מהטיפלר או האומרס.
(כנס לאתר שלו יש שם הרבה על יונים פרסיות)
^מגדל יונים מתחיל^
<מגדל פרסיות וטימלר>
אלעד

שליחה על ידי אלעד »

קשה לי לקבל את ההסבר שבגלל מיעוט מועדונים לגזע זה לא קיים תקן.
אני מניח שיש גזעים יותר נדירים ופחות מגודלים להם יש סטנדרט.

בנוגע לצבע - חשוב או לא את זה ייקבע התקן אבל עובדה היא שצבעים מסויימים משיגים מחיר טוב יותר מאשר אחרים עוד לפני שבחנו את התעופה.

אחדד את השאלה עוד יותר - נניח שבפני המגדל עומדת האפשרות לבחור לרכוש את אחת מהיונים הבאות לשתי היונים גנטיקה טובה ומוכחת והמחיר זהה:

יונה ראשונה - כושר תעופה מדהים צבע גוף לבן.
יונה שניה - כושר תעופה זהה לראשונה אך עם טבעת בצבע סביב הצוואר (מה שמכונה טוגים).

האם גם כאן יתעלם המגדל מהאסטטיתקה של היונה , מחלוקת הצבעים הייחודית?
אופי2ר

שליחה על ידי אופי2ר »

בקשר לסטנדרט) זה נכון יש יונים יותר נדירות מהפרסיות ויש להם תקן, אבל את התקן מישהו קבע, כמו שיקבעו תקן לטימלר הישראלי התקן יקבע בישראל על ידי מגדלים ישראלים שפיתחו עם הזמן את הצורה היחודית לטימלר הישראלי(לדוגמה : צורה וגודל של הראש, גודל המקור,הזווית של המצח ביחס למקור וכו...) כל אלה ביחד קובעים תקן
והיונה הפרסית התקן שלה יקבע בפרס

בקשר לצבע) תמיד יהיה מי שהתעניין בצבעים של היונה יותר מאשר בתעופה למרות שהיונה הפרסית פותחה לתעופה יהיה את מי שרוצה את הצורה והצבע שלה כי היא יונה יפה בכל זאת. שאמרתי שהצבע לא חשוב הכוונה למי שרוצה תעופה, בתור יונת נוי חשוב הצבע!

וכן גם אני עם אני יצתרך לבחור יונה אחת משניים שהיכולת תעופה שלהם זהה, הייתי לוקח את היונה שלפי דעתי יפה יותר
^מגדל יונים מתחיל^
<מגדל פרסיות וטימלר>
צחי

שליחה על ידי צחי »

אלעד ואופיר שלום
אני כחובב תעופה מתנגד לכל תקן כלשהו בכל הקשור ליוני תעופה !!!!!!!!
צורה,עמידה ,צבע,מקור ועוד לא מצביעים במאום על יכולת התעופה ויש בעולם מספיק זנים של יוני נוי שנבחנים ונמדדים על פי פרמטרים אלו וכך זה צריך להישאר

לקחת יונה שבמשך עשרות ומאות בשנים פיתחו אותה רק בגלל יכולת התעופה שלה ולסגור אותה בכלוב 40/40 ולבחון לה את הציפורניים עושה עוול אדיר ליונה ובטח למי שטיפח אותה במאמצים רבים

אני מכיר הרבה מגדלי פרסים שלא מעיפים כלל ומגדלים את היונה כי אוהבים את הצורה ואכן מתעסקים רק במראה היונה וכך הורסים בעצם את יכולות היונה שלשמם פותחה קליל
אישית אני יכול להגיד שהיונים שעפו אצלי הכי טוב נראו לא קשורות לכלום בלי אחידות ראש,צורה אורך ובטח שלא צבע אבל בשמיים היו מלאכיות אמיתיות

קחו למשל את יוני דואר- יש זן שפותח לתערוכה ובו נמדדת היונה על נתונים חיצוניים בלבד בו בזמן שבינה לבין יונת דואר שמתחרה ומנצחת תחרויות הקשר הוא בשם בלבד- פשוט לקחו זן שפותח לחזרה מהירה ממרחקים והחליטו לקבוע לו תקן של מראה-נראה לי מעשה לא נכון בעליל ושוב יש מאות יוני נוי שמיועדים לכך, אגב גם בטיפלרים יש טיפלר תערוכה שאני בטוח שאם יוציאו אחד כזה לתעופה הוא לא יעוף רבע מזמן של טיפלר אמיתי

ולגבי טוני מירסדי תיקראו הכל ותיראו שגם הוא מביע התנגדות נחרצת לתקן לפרסים

יוני תעופה נועדו לעוף-זה לא תרנגולות!!!!!!!!
אופי2ר

שליחה על ידי אופי2ר »

צחי
אני מסכים איתך ב100% שבכול הקשור לתעופה אין יכולת ליקבוע תקן הראי היונה שיותר זמן באוויר היא המנצח, אבל לדוגמה: לי יש יונה (טימלר מעורב פרסי)שניראת בידיוק כמו יונה פרסית
אבל יש לה כתר וקצת ניצוי ברגליים, עם אני יביא אותה לתחרות פרסיות היא תיפסל, כי לפרסית יש צ'ופ ולא כתר, יש תמונה של היונה פרסית כתר גרב
יונתי 2.jpg
יונתי 2.jpg (22.72 KiB) נצפה 3923 פעמים
^מגדל יונים מתחיל^
<מגדל פרסיות וטימלר>
צחי

שליחה על ידי צחי »

אופיר
אחד התותחים של אירופה בטיפלרים נשאל פעם איך יודעים אם היונה היא טיפלר?

התשובה שלו היתה :
"אם הוא עף בקיט,אם הוא עושה את השעות הנדרשות וכ'"

בקיצור מה שעף כמו טיפלר -זה טיפלר!!!!!!!!
בלי שום סממן חיצוני
אופי2ר

שליחה על ידי אופי2ר »

צחי אחרי כל הדיבורים אני נאלץ להסכים איתך כי יונת תעופה תימדד ביכולת התעופה בילבד
הרי כשמה כן היא יונת תעופה!
^מגדל יונים מתחיל^
<מגדל פרסיות וטימלר>
סמל אישי של משתמש
קותי
מנהל האתר

שליחה על ידי קותי »

חברים אין צורך להיסחף גם לגזעי יוני תעופה יש מאפיינים ,
במבנה הגוף ,בצבע, בצורת התעופה ועוד ,
מה שצחי היתכוון אם אני הבנתי נכון הוא ,שיונת תעופה ראוי לה שתיתעסק בענייניה ותעוף כי זו היא בעצם יעודה,
ברגע שנשלב אותה בתערוכות יופי המוטיב של המגדלים יסטה לכיוון הצורה ואז יחלו לטפח לכיוון צורה ויופי(מה זה בכלל?)
והעניין ויכולת התעופה ידחקו לקרן זוית ויפחת העניין בתעופתה וכך תחלש המוטיבציה לטפח להישגים הביצועיים והגזע יחלש ברמת התעופה,
כפי שהגדיר צחי על מאפייני התעופה של הטיפלר ,תעופה בקיט בגובה מסויים באיזור מסויים ועוד כך לטימלר הישראלי ודומיו יש את מחיאות הכנפיים ההיתהפכויות העליה בעמודים ,אצל הפרסים העליה לנקודה תוך כדי היתהפכות , אצל האורליק או הניקולייבסקי העליה לגובה פתיחת הכנפיים וריפרוף הבז הם מהמאפיינים של יונים אלו אצל הקייבסקי העליה בדבוקה לגובה ואז התפצלות לכל עבר ומשם חיתוך השמיים בטיסה אלכסונים ונחיתה אופיינית עם רגליים לפנים וכך הלאה,
קותי אהרון
מנהל אתר יונים בישראל
054-4466060
אלעד

שליחה על ידי אלעד »

צחי שלום, אני מצטט מדבריך : אני מכיר הרבה מגדלי פרסים......אוהבים את הצבע והצורה.

אם כן, מהי הצורה הנכונה?
מהם צבעים הנכונים?

ואם הרבה מגדלים אוהבים צבע וצורה (ואני בינהם) למה שלא נבחן את היונה גם כאן מבלי לאבד את מאפייני התעופה היחודיים לה?!
שלח תגובה