האם ליונים יש שפה משלהם ?

בפורום זה ניכתוב נישאל ונענה על כל דבר הקשור בגידול,טיפוח,ריבוי,מחלות, תרופות או כל דבר העולה בדעתינו בנושא יונים בלבד
סמל אישי של משתמש
קותי
מנהל האתר

האם ליונים יש שפה משלהם ?

שליחה על ידי קותי »

ניראה לי שהנושא חשוב,
יש מהחברים מישהו שחושב שליונים יש שפה משלהם ?
כיצד הם מתקשרים ביניהם ?
איך מתבצעת תיקשורת בין האדם ליונה, מה עם שפת הקול או שפת הגוף מה מביעה היונה בהיתנהגותה ?
מה בהיתנהגותינו משפיע על היונה ואיך אנו צריכים לנהוג ?
אשמח מאוד לשמוע דיעות שונות על הנושאים הנ"ל,
קותי אהרון
מנהל אתר יונים בישראל
054-4466060
אלעד

Re: האם ליונים יש שפה משלהם ?

שליחה על ידי אלעד »

תקשורת בין היונים לבין עצמן מתבצעת באמצעות השמעת קולות - חיזור, קריאה לקינון, ציוץ הגוזלים בדרישה למזון, מאבקי טריטוריה ועוד.
צורת תקשורת נוספת היא מחוות הגוף - ריקוד חיזור, ריקוד טריטוריאלי, הנעת הצוואר קדימה ואחורה כשהיונה בוחנת אפשרות לעוף מנקודה אחת לחדשה, הטיית הראש לצד(לא הצלחתי לקלוט לשם מה מתבצע)ועוד תנועות שהן מינוריות בעיני המתבונן האנושי אך כנראה שיש ליונים לקלוט תנועות אלו בינן לבין עצמן.
נראה גם שהצבעים(המתכתיים) ומבנה הנוצות(באיזור הצוואר) גם הם חלק מהתקשורת ויוצרים מעמד מסויים אצל היונה.

ביוני בית חלק מהקולות המושמעים מופנים למגדל כגון גירגורים של כעס למיניהם.
יוני הבית גם קולטות סימנים מהמגדל כגון קולות המושמעים מהמגדל תדיר בעת האכלה יגרמו ליונים לתגובה קבועה גם אם לא יגיש מזון (ניסוי הכלבים של פבלוב).
צורת ההתנהגות בשובך, תנועות הגוף של המגדל, חדותם, המגע שלו הפיזי עם היונים יגרמו להתנהגות שונה בין יונים של מגדל אחד למישנהו גם אם היונים מאותו הזן.
יש יונים שניתן להניח על משטח והם יטיילו עליו ללא חשש ולא יבקשו לעוף ממנו וישנם יונים מזן זהה ממגדל אחר שיתנהגו אחרת לגמרי.
סמל אישי של משתמש
קותי
מנהל האתר

שליחה על ידי קותי »

תודה לך אלעד,
תשובתיך מכסה חלק ניכבד מאוד בנושא שפת היונים,הייתי קושר זאת גם לכיסוי המרחב ההיתנהגותי של היונים ,
אני מעלה זאת לאחר ביקורים חוזרים ונשנים אצל מגדלים רבים,
משום מה חלקם פועל ומגיב באגרסיביות ובמהירות עצבנית ,בכל כניסה לשובך לעומת כאלו שרגועים וזורמים עם היונים בעדינות,
היונים מגיבות בהתאם,ככל שנכיר את שפת היונים והיתנהגותן נוכל להפיק מהן את המירב ,להנות יותר מאמונם ולא להיתמודד בחיפזון ובעצבנות בכל פעם כשניכנסים לשובך,
יונה מסוגלת להיסתגל ולפתח התנייה הקשורה בעיקר באוכל (הזכרת בתגובתיך את החוקר הרוסי פבלוב שהוכיח את קיומו של הרפלקס המותנה)אין כל סיבה שאנו לא נילמד את שפתן והיתנהגותן של היונים שברשותינו כדי להפיק הנאה נוספת מהיונים שאנו כה אוהבים,
קותי אהרון
מנהל אתר יונים בישראל
054-4466060
סמל אישי של משתמש
ראובן

שליחה על ידי ראובן »

יש עוד הרבה דברים מופלאים ביונים יש להם איזה חוש שמקסים אותי כל פעם מחדש כשאני נכנס לשובך במטרה לתפוס יונה מסוימת היא ישר קולטת שאני מתבית עליה יונים אחרות כמעט שלא זזות ורק היונה הרצויה מתחילה בניסיונות התחמקות, עוד משהו .אם משהו זר נכנס איתי לשובך והוצאתי יונים לתעופה הם ישארו אותו לילה בחוץ ויסרבו להכנס גם אם הם רעבות . אבל הכי מדהים זה הקשר הטלפתי בלהקה איך כולם פונים בבת אחת לראות את זה בזרזירים זה מגניב
סמל אישי של משתמש
אילן
מנהל האתר

שליחה על ידי אילן »

ראובן שלום
לגבי התעופה תמיד יש בלהקה שעפה מוביל אחד וכשהוא סוטה שאר הלהק
מגיב מיד ממש מהר שהעיין לא יכולה להבחין
אם תצלם את הלהקה בתעופה במסרטה איכותית ואז תיצפה בהילוך איטי מאוד
תוכל להבחין במוביל ושהוא עושה את הפניה ראשון ואחריו כל הלהקה
לגבי התקשורת של היונים כל מגדל יכול להבחיו בשוני בנהימות של היונים
כאשר אתה מנסה לתפוס יונה אתה תישמע אותה נוהמת במהירות ובקולות חדים
כששני יונים רבות אתה תשמע קול ציוצי של היונה המובסת
כמובן בחיזור וגם כשהזכר מגרש יונה זרה שניכנסת לתא שלו והגוזלים שרצים אחרי ההורים כדי לקבל אוכל
אילן אבקסיס
מנהל אתר יונים בישראל
050-2550101
shimon1874@walla.com

שליחה על ידי shimon1874@walla.com »

אצלי למשל יש גוזלים שאני מאכיל .איך שהם רואים אותי הם באים אלי או קוראים לי שאני יבוא אליהם וזה רק כאשר אני נכנס ולא אף אחד אחר.
סמל אישי של משתמש
dovev76

שליחה על ידי dovev76 »

חד וחלק, ליונים אין שפה!!
יונים יכולות לתקשר בניהן במחוות (המייה,ריקוד חיזור וכו) אך בניגוד לשפה שהיא דבר נלמד
המחוות האלה הן דבר מולד גם יונה שגודלה מביצה ולא ראתה יונים מימיה תפגין מחוות של חיזור,אגרסיביות,המייה לסוגיה ואחרות כלפי המגדל
(יצא לי לראות זאת כבר פעמים אחדות) אצל האדם יש בנוסף למחוות המולדות (הבעות פנים ) גם למידה של שפה אמיתית.
ייעוץ באחזקה ופתרון בעיות בשובך
בדיקות לגילוי מוקדם של טפילים וזיהוי מחלות יונים
חיסונים (ניוקאסל, סלמונלה)ותילוע.
הכנת השובך לעונת הריבוי
מדביר מוסמך - יעוץ ופתרון בעיות מזיקים בשובך ( כינים,זבובים,אקריות,עכברים וחולדות).

דובב- 0506241432
0542130121
אלעד

שליחה על ידי אלעד »

דובב צודק בהחלט.
"שפה" כהגדרתה הינה לבני אדם.
ראה גם כאן:
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A9%D7%A4%D7%94
אני מניח שכוונתו של קותי הינה לתקשורת בין יונים לעצמן ובינם לבין המגדלים.
אופי2ר

שליחה על ידי אופי2ר »

כל תיקשורת מיתבצעת על ידי שפה! בין אדם לאדם או אדם לחייה או חייה לחייה מתקשרים בעזרת שפה, שפת הסימנים, פנטומימה וכו...
מה שמיוחד לאדם ובעצם גם מה שמפריד אותו מהחיות זה יכולת התיקשור בעזרת דיבור (תוקי וזרזיר ועוד עופות מדברים,אין להם יכולת לתקשר בעזרת הדיבור, והם מדברים בלי להבין מה הם אומרות)
^מגדל יונים מתחיל^
<מגדל פרסיות וטימלר>
סמל אישי של משתמש
אילן
מנהל האתר

שליחה על ידי אילן »

אפי שלום
לגבי תוכים אתה טועה עשו מחקר עם תוכי מסוג אפרור אפריקאי
ג"אקו בשפתינו ששמו אלכס והוכח שאלכס למד כ- 150 מילים וידע לשייך כל מילה
הוא ידע צבעים ,צורות ומספרים וגם תרגילי חשבון פשוטים
אני חושב אם תחפש ביוטיוב לפי אלכס תוכים אתה תמצא סירטון