תזונה ומיחזור בשובך

בפורום זה ניכתוב נישאל ונענה על כל דבר הקשור בגידול,טיפוח,ריבוי,מחלות, תרופות או כל דבר העולה בדעתינו בנושא יונים בלבד
סמל אישי של משתמש
dovev76

תזונה ומיחזור בשובך

שליחה על ידי dovev76 »

אני רואה שקיימת מגמת התמקצעות גדולה בקרב המגדלים הרבה מהם משקיעים את מירב כספם בקניית תוספי מזון ומינרלים למיניהם
תוספים המכילים מלח,פחם,קלציום זרחן,מגנזיום וברזל. לדעתי ניתן לייצר תערובת כזו במחיר אפסי אם לא בחינם.

פחם-

אפשר לרסק פחם של מנגלים ולהגיש אותו ליונים- פחם מכיל בעיקר זרחן ואשלגן ויסודות כמו ברזל שלא מתאדים בשריפה,וגם יש לו יכולת
לספוח רעלים.
לכולנו יש את הבעיה של נוצות בעונת הנשירה הנוצות עשויות מחלבון הנקרא קרטין המכיל הרבה גופרית וכן זרחן וסידן, כאשר שורפים את הנוצות מתקבל אפר עשיר בזרחן וגופרית שאותו אפשר להוסיף ולתת ליונים בתור מינרל.

כלור,ומגנזיום-

נמצאים בשפע במי השתייה שלנו בארץ, ומיותר לדעתי להוסיף אותם בתזונה.

סידן וזרחן-

בנוסף לנוצות שרופות מקור טוב לזרחן וגם סידן הוא צדפים מרוסקים ושלדי דיונונים - אפשר למצוא אותם על חוף הים , בעיקר לאחר סערה חורפית טובה לרסק עם פטיש ולהגיש ליונים, ומקבלים גם בונוס מלח ים

אז מה עושים:

מרסקים שק פחם למנגלים דק דק עם פטיש מוסיפים נוצות שרופות
מוסיפים כמות דומה של צדפים מרוסקים, מערבבים הכל ומקבלים תערובת מינרלים מעולה ליונים
במידה ורוצים תערובת עשירה בברזל נתן לקנות דלי של אדמת חמרה כבדה אדומה ולערבב עם כמות דומה של מלח
ומעט מים ליצור בוץ סמיך , אותו ליבש בשמש את הגוש לרסק ולהוסיף לתערובת ( חמרה עם מלח זה רעיון שלקחתי מראובן מעפולה)

אם יש לכם הערות או רעיונות נוספים אשמח ללמוד
ייעוץ באחזקה ופתרון בעיות בשובך
בדיקות לגילוי מוקדם של טפילים וזיהוי מחלות יונים
חיסונים (ניוקאסל, סלמונלה)ותילוע.
הכנת השובך לעונת הריבוי
מדביר מוסמך - יעוץ ופתרון בעיות מזיקים בשובך ( כינים,זבובים,אקריות,עכברים וחולדות).

דובב- 0506241432
0542130121
admonsaieg

Re: תזונה ומיחזור בשובך

שליחה על ידי admonsaieg »

דובב!!
עם כל הרצון שלך לעזור עם תוספי המזון!!
אני לא יודע מי יעץ לך להוסיף דלי!!!!! מלח, אני מבטיח לך שאותם יונים שיאכלו את הריכוז הגדול של המלח (דלי מלח עם דלי חמרה????!!!!!!) יהפכו תוך 10 דקות לפוחלצים!!!
הכיבה שלהם תישרף בתוך 10 דקות וזה בדוק!!!!
מנסיון מוכח, ומי שסיפר לך את זה שיעשה את זה הוא ליונים שלו, לפני שאתה מייעץ דבר שכזה עדיף שתבדוק את זה היטב
אני מבקש ממך לתקן את הטעות החמורה הזו,לפני שיונאים יאבדו את כל היונים שלהם, ורק שהמגדלים לא יעזו לעשות את זה (דלי מלח???!!!!!)
אדמון
סמל אישי של משתמש
dovev76

שליחה על ידי dovev76 »

צודק, כשכתבתי את ההודעה הסיחו את דעתי ונפלה שם טעות
התכוונתי להגיד שניתן להשיג בקלות דלי של חמרה אדומה אבל לא טעיתי בכך שכתבתי שבכדי לקבל תערובת מאובנת של חמרה ומלח כדאי לערבב אותם ביחס אחד של אחד עם מלח זה לא משנה אם זה דלי על דלי טון על טון או קופסאת טונה על קופסת טונה סה"כ דיברתי על יחסים משקליים
ואת זה להוסיף ליחידה אחת פחם וליחידה אחת צדפים כלומר המלח מדלדל לרבע ומזה שמים לשובך שלם צלוחית קטנה או להוסיף לתערובת מדי פעם ממש כמו שאתה מוסיף תבלין לאוכל שלך ,לא התכוונתי ( ואני מצטער אם הובנתי כך) שיש לתת ליונים דלי שלם,תוסף תזונה נקרא כך רק בגלל שהוא תוסף ויש לתת אותו תמיד בכמויות קטנות (אם אתה מכין בכמות של דלי זה פשוט כדאי יותר ויספיק לזמן רב יותר) וזו רק הצעה, אף אחד לא צריך לקבל אותה, תמיד כשעובדים עם דבר חדש מנסים קצת ובזהירות לא צריך לרפד את השובך בזה אלא לתת ליונים מדי פעם.( אני יודע שעודף מלח עלול להזיק ליונים ממש כמו לבני אדם את הקיבה הוא לא יכול לשרוף להן אבל את הכליות הוא יכול להרוס)צריך לעשות כל דבר במידתיות,וכל אחד שינסה על אחריותו בלבד אני רק העלתי הצעה ואצלי עוד לא התפחלצו יונים מעודף מלח.
הכנת השובך לעונת הריבוי
מדביר מוסמך - יעוץ ופתרון בעיות מזיקים בשובך ( כינים,זבובים,אקריות,עכברים וחולדות).

דובב- 0506241432
0542130121
סמל אישי של משתמש
אילן
מנהל האתר

שליחה על ידי אילן »

דובב שלום
אני חושב שכמות המלח גדולה מידי
אם תוסיף 1 ק"ג מלח לדלי של חמרה אדומה ותוסיף את שאר המרכיבים
זה יספיק כדי לתת ליונים את המלח שהם זקוקים לו
אני גם יודע שמלח בכמות גדולה גורם לשילשולים ולהתיבשות
לפי דעתי וניסיוני בעבר גם בתוכים
אילן אבקסיס
מנהל אתר יונים בישראל
050-2550101
סמל אישי של משתמש
dovev76

שליחה על ידי dovev76 »

צודק אילן, עודף מלח כמו עודף של כל דבר עלול לגרום לבעיות.
לפי מה שאני יודע אפשר לתת ליונים מדי פעם גם קמצוץ של מלח נקי זה לא הורג אותן ואפילו עוזר(לעומת זאת לא הייתי שם להם קערה מלאה של מלח באופן חופשי בשובך) בתערובת שהעלתי לדיון יש מלח מדולל פי ארבע והיא לא מיועדת להיות קבוע בשובך אלא רק כאמור כתוסף מדי פעם
אם אתה אוהב שבשובך שלך יש תמיד קערה עם תוסף ויש סיכוי שהיונים יאביסו את עצמן ללא שליטה ויפגעו ( אני לא אוהב את זה וסולד גם מאלה המציפים את השובך בתערובת באופן קבוע, אבל כל אחד וטעמו) אתה יכול להוריד את ריכוז המלח או להחסירו לגמרי.
הכנת השובך לעונת הריבוי

דובב- 0506241432
0542130121
שי0077

שליחה על ידי שי0077 »

אני רואה שישנם מעט חילוקי דעות.

האם שאר התוספים שכתבת כמו הפחם, הצדפים, וכ"ו בריאים ליונים?

מהו המינון המתאים לתת להם? פרט למלח.

שי.
סמל אישי של משתמש
חוגי נחום

שליחה על ידי חוגי נחום »

ערב טוב לכולם .
דובב הרעיון יפה מאוד ועוזר מאוד למגדלים רבים , אוסיף מנסיוני עוד מספר טיפם .
בזמן הכנת התערובת של אדמת חמרה , פחם ,מלח גס ומים אני מוסיף מספר סוגים של זרעים ( פישטן , ניגר וזרעי סויה ).
את התערובת אני מגיש ליונים רק לאחר שהזרעים נובטים כך אני מגדיל את אחוזי הויטמינים ומוסיף ערך תזונתי רב .
את התערובת יש לתת לפחות פעם בשבוע בתקופה זו של השנה . בקשר למלח אני משתמש בכמות של 2 כוסות לקילו אדמה .
בהצלחה ותעלו עוד רעיונות זו היתה מטרתו של דובב .
ערב טוב לכולם .
חוגי נחום
057-8151086
סמל אישי של משתמש
dovev76

שליחה על ידי dovev76 »

רעיון מצויין חוגי, אני מבין שאתה מאכיל את היונים בתערובת המינרלים כאשר היא לחה ? ( על מנת שינבטו הזרעים?)

שי

לפי מה שאני יודע אין מצב כזה שהיונים יאכלו צדפים שבורים או פחם בכמות שתזיק להן,הצדפים משמשים גם מקור לסידן וזרחן
אבל גם נאגרים בקיבה השרירית של היונים ועוזרים בטחינת הזרעים ( ליונים כמו שכולנו יודעים אין שיניים)
והפחם הוא חומר די אינרטי יש לו יכולת מעולה של רעלים וגזים, לאנשים שסובלים מבעיות מסויימות בקיבה נותנים כדורי פחם
הפחם עוזר גם למנוע את התפתחותן של פטריות ובקטריות מסויימות.
הכנת השובך לעונת הריבוי

דובב- 0506241432
0542130121
שי0077

שליחה על ידי שי0077 »

דובב!

ראשית תודה על המידע והידע.
יש לי מספר שאלות נוספות,ואני מקווה שזה לא יפריע לך.
כאשר אתה כותב לערבב את הפחם המרוסק, הצדפים והנוצות השרופות, האם צריך לערבב את הכל ביחד?
האם אני צריך לערבב את התערובת שיוצאת יחד עם המזון הרגיל?
והאם יש מצב לתת כל אחד מהתוספים בצורה בודדת ולא מעורבבת?

בתודה מראש
שי.
סמל אישי של משתמש
dovev76

שליחה על ידי dovev76 »

שלום שי.

אתה לא מפריע אלא להיפך,אשמח לשתף אותך במחשבות ובידע שלי וגם לשמוע ממך ומאחרים.
אפשר לערבב את כל התוספים ביחד ולשים בכלי קטן באחת מפינות השובך כשהיונים תרצנה מינרלים הן תאכלנה
אפשר גם לערבב עם התערובת שאתה מגיש להן או לתת כל מרכיב לחוד ,היונים יודעות מה טוב להן.
כל אחד לפי צרכיו. לי חשוב שהיונים תהיינה קשובות לקריאות שלי ולכן אני מחזיק אותן כאשר בשובך רק מים, אני משתדל שיקבלו אוכל רק כשאני קורא להן וכך אני יכול לשחרר אותן ולגרום להן להכנס לשובך תוך מספר שניות.כשאני נותן אוכל אני גם מתבל במינרלים.אבל אם אתה מגדל יונים בכלוב סגור ( יוני נוי למשל) שמקבלות אוכל חופשי אתה יכול לשים להם תערובת מינרלים או מינראלים בתפזורת באופן חופשי.אין מצב שהיונים יפטמו עצמן בצדפים בפחם או במלח ולא יאכלו תערובת.
הכנת השובך לעונת הריבוי

דובב- 0506241432
0542130121
שלח תגובה