מדוע יונים פרסיות נעלמות ?

פורום יונים פרסיות יעסוק אך ורק בכל הקשור ביונים פרסיות
שלח תגובה
סמל אישי של משתמש
קותי
מנהל האתר

מדוע יונים פרסיות נעלמות ?

שליחה על ידי קותי »

לאחרונה התקשרו אלי מספר אנשים שמצאו בביתם יונה וביקשו דרך האתר לבוא ולהציל אותם מהיונה שהגיעה לביתם

בקומה 16 אינה פוחדת ואוכלת מידיהם ,היונה עוזבת במהלך היום וחוזרת לקראת ערב ושוב מבקשת מזון,עושה קקי על בלטות השיש שלהם ודי להם מבעיה זו משום מה הם חושבים שיונים אוטומטית מעבירים מחלות וכינים כך שרובם מתקשרים ומבקשים עזרה,

אם זהיה זה מיקרה יחיד הייתי אומר מיקרה, אך בלפחות 4 מיקרים קרה הדבר ובכל פעם לכשהגעתי היתה זו יונה פרסית יפה ולרובם היו טבעות

סימון לרגליהן, כך שקרוב לוודאי הן טופחו באהבה בשובך האם משם באו ,אז למה עזבו ??? אני מעלה שאלה זו לדיון כדי לחשוב ולמנוע נזקים

לעתיד.

חברי איבד להקה של כ16 פרטים בבת אחת, זה קרה כאשר הלהקה היתרוממה לגובה רב וסידרה של עננים שנעה עם הרוח עברה מתחת ללהקה

שעפה בגבהים , כאשר נעלמו העננים כבר לא ניצפתה הלהקה ומעולם לא חזרה,

שמעתי לא אחת מחברים שיונים חזרו אחרי מספר ימים ,אך לרב זה לא קורה ,משום מה היונים מאבדות את חוש הכיוון וההיתמצאות שלהן ומגיעות

למקומות שונים ומשונים, הייתי שמח לשמוע חוות דעת ממגדלים אשר אכן מעיפים יונים לגבהים ויש להם ניסיון ,אולי נדע ונילמד איך למזער נזקים,
קותי אהרון
מנהל אתר יונים בישראל
054-4466060
אלעד

Re: מדוע יונים פרסיות נעלמות ?

שליחה על ידי אלעד »

קטונתי מלהבין בנפלאות דרכיהן של היונים הפרסיות, אינני מעיף מנוסה במיוחד אולם לעניות דעתי בניגוד ליוני דואר להן מנגנון בלתי מוסבר של חוש היתמצאות - ליונים הפרסיות ההתמצאות כנראה הינה פונקציה של זיהוי ויזואלי נקודות ציון באיזור השובך.
היונה מזהה את איזור השובך לפי תבליט ותכסית על פני השטח ויודעת לאן לשוב , ממילא היא חגה מעל השובך ולא מתרחקת מעבר למאות מטרים מקו השובך.
במשך שנים טופחה היונה לעוף לגבהים וכאשר ירדה מהר מידי לכיוון השובך נחשב הדבר "לכישלון" של המגדל.
במהלך הזמן בררו המגדלים את הפרטים עם התעופה הטובה יותר ועם השעות הארוכות יותר בשחקים ול"הומינג" לא היה משקל בטיפוח היונה.

לכן עם שינוי קל שבקלים, שינוי במזג האויר, יונים חדשות, הפחדה ע"י נץ, גובה רב מידי וכדומה.. קורה שיונים פרסיות מאבדות כיוון ולא שבות לשובך.

אנחנו רואים בעיקר פרסיות כיוון שאלו יוני תעופה נפוצות מאד בישראל בענף התעופה.
סמל אישי של משתמש
קותי
מנהל האתר

שליחה על ידי קותי »

תודה לך אלעד

ההסבר שלך נישמע מאוד הגיוני ומעניין ,הייתי מנסה ללקט עוד מידע איך אנו מתגברים על בעיית ההעלמות ,כן כל יום לומדים מחדש
דברים חדשים ,בוא ונעשה סיעור מוחות כדי למצוא פתרונות אפשריים,
קותי אהרון
מנהל אתר יונים בישראל
054-4466060
איציק 2800

שליחה על ידי איציק 2800 »

לגבי עיניין ההעלמויות
קרה לי לא פעם או פעמיים שנעלמו לי יונים מפאת כוחם הבילתי מוסבר
במיקרים של נץ שיורד על יונה בגבהים שמעל ה800 מטר הוא מלחתחילה עוקב אחריה ומתקרב לאט מה שגורם ליונה להתרחק מהרדיוס שלה וכאשר מתחיל המרדף היונה נכנסת לסטרס וניבהלת ובורחת כול עוד נפשה בה לכיוון מסויים לרוב הנץ פוגע בה (במיקרים שהוא לא מצליח לתפוס אותה)מוריד לה את אחד הצדדים של הזנב ופוצע אותה ליפעמים באיזור הפולקע ומהמרדף וההתרחקות שליפני היא יכולה לסיים מירדף כזה כ5-10 קילומטר מהרדיוס הקבוע שלה מה שגורם לה כבר לא ליראות וויזואלית את האיזור בוא היא מכירה ומכיוון שניכנסה לסטרס היא אפילו מפחדת לעלות לגובה של 200 מטר מה שעוד יותר מקשה עליה לזהות מקומות בולטים בהם היא מכירה כדי לחזור
קרה לחבר פעם שנעלמו לו כ3 יונים בערב אחד ושני אנשים התקשרו אליו שיבוא לקחת אותם (שניים מהם) מהמרפסת או החלון שלהם כי הוא רשם מספר פלאפון על הטבעות כשהינו בלונדון אני וחברי היקר רפי רומנו ראינו ששם הם רושמים על הטבעות באנגלית "איף איי לוסט"(אים אני נאבד)ומספר טלפון כך שלחמיד ולשרון קרה אין ספור פעמים שאנשים התקשרו
ובמיקרים מסויימים אנשים אמרו גם "מצאנו ברזל עגול בגינה ורשום את הפלאפון שלך"במיקרה כזה הנץ כבר סיים ליטרוף והעורב כבר אכל את הנבלה כול מה שנישאר זה הטבעת כול זה מקרה של נץ
תעשו חשבון מתמטי שהירידה של הנץ היא בערך 360 קמ"ש נחלק 60 דקות 180 ק"מ לחצי שעה 60 קלומטר ל10 דקות מה שאומר 6 ק"מ לדקה הירידה שלו היא בין חצי דקה לדקה כול זה כשהמרדף מתחיל מגובה של 1000 מטר שזה קילומטר 1 לגובה אז קיבלנו את התוצאה שרשמתי בהתחלה שזה המרחק בין מקום הנחיתה לבין השובך שלה

יש עוד מיקרא של איבוד כיוון של גוזלים שזה היסטוריה ביפני עצמה
סמל אישי של משתמש
קותי
מנהל האתר

שליחה על ידי קותי »

איציק לילה טוב

העובדה של עופות דורסים ידועה היטב ומקובלת כמגבילה את היונים שלנו לעוף ,

נישאלת השאלה מדוע זה קורה ליונים הפרסיות בעוד שאין הדבר קורה לטיפלרים שחוזרים לשובך ממרחק שהוא מל ל100 ק"מ

כאשר מעולם לא שוחררו או התאמנו וכך גם יונת הדואר, גם אצל הרולרים התהפכויות רבות גלגולים ואף יותר מהפרסיות הן אכן עפות בלהקה נעלמות אך מוצאות דרך לחזור,

בכל זאת אני מבחין שהיונים הפרסיות להוציא בודדות אינן מוצאות את דרכן חזרה לשובך, גם אם עפו מעל ענן ללא עופות דורסים בסביבה,
מה שרציתי ללמוד מנסיונם של מגדלי היונים הפרסיות האם קיימת דרך למנוע העלמות יונים אלו ולעיתים מהמשובחות ביותר של מגדלי הגזע,
גם לך גם לראובן וצחי נסיון רב ביונים אלו בואו וננסה למצא פתרון יחד,
שווה מחשבה וחשיבה.
קותי אהרון
מנהל אתר יונים בישראל
054-4466060
איציק 2800

שליחה על ידי איציק 2800 »

קותי למיטב ידיעתי האיראנים שהם המקור לא מצאו פיתרון לדבר אח לפי טענתם היונים הפרסים שבידיהם מסוגלות לחזור גם ממרחקים של ערים ולחזור לביתם שם נולדו ואומנו
לא פעם קרה לנו שיונים חזרו גם אצלינו ממרחקים למשל אלי חזרה יונה שהבאתי למישהו מפרדס חנה אבל אני לא מאמין שחזרה מישם שמעתי שהיא נמכרה למישהוא מרמלה שזה הרבה יותר סביר

לעיניין הענן אני מעיף לא הרבה שנים משהוא כמו 20 שנה פלוס ואים יש עננים היונים חוזרים ללא בעיה
כשהם לא חוזרים זה בדרך כלל עננים עים רוחות חזקים העמודים והסלטות של היונה לוקחים אותה רחוק מה שמהווה לה בעיה בחזרה כול פעם שתנסה לחזור היא מתרחקת יותר ויותר ללא כוונה וללא שליטה בטבע שדוחף אותה לכיוון הרוח
שימו לב שהתופעה קיימת ביונים שמהפכים הרבה וחזק
אלעד

שליחה על ידי אלעד »

היונים הפרסיות עפות כבודדות (בדרך כלל) לעומת יוני תעופה אחרות שעפות במבנה של להקה כך שמספיק שיונה אחת מתמצאת בכיוון היא מובילה את הלהקה.
סמל אישי של משתמש
קותי
מנהל האתר

שליחה על ידי קותי »

איזה יופי של דיון,
כל הכבוד למשתתפים ,סוף סוך גישה ודיבור מיקצועי,התרומה של כולכם חשובה ומעניינת,מכל המדובר כולנו לומדים,
כדיברי חז"ל .מכל מלמדי הישכלתי ומתלמידי יותר מכולם,

ניראה לי שההשערה של אלעד נכונה לגבי צורת התעופה היחידנית של היונה הפרסית,אם כי רב המגדלים נוהגים לשחרר את היונים הפרסיות שלהם בקבוצה ודי נעים להן לעוף ביחד ,

נכון ומיקצועי הוא תיאורו של איציק שהיונה חוזרת כשמעונן אך הרוח מהווה גורם לא מבוטל בהשפעה על היונה בהיותה באויר כדי שתיתרחק מעל העננים ולא תיראה דרך לחזור ,

על עובדה אחת אין עוררין והיא שלמרות הבעייתיות בתעופתה והעלמותה של היונה הפרסית היא עדיין יונה אהובה ופופולרית העיני רבים
המגדלים ואוהבים אותה,

בכל זאת אם למישיהו יש להוסיף על דברי חברינו יותר מנאשר נישמח כי כל ערך מוסף מלמד את כולנו לחשוב גם מזוית אחרת וללמוד דברים חדשים,
קותי אהרון
מנהל אתר יונים בישראל
054-4466060
שלח תגובה