הראשים של הביירותים של אילן

בפורום זה נדון בכל הקשור ליונים מיזרח תיכוניות
שלח תגובה
סמל אישי של משתמש
קותי
מנהל האתר

הראשים של הביירותים של אילן

שליחה על ידי קותי »

שלום איהב וברכת ברוך הבא למוחמד מדבוריה,
טוב לנו שמתפתח דיון רציני בפורום על מהות ואיכות היונים שאנו מגדלים,
מאוד שמחתי ששניכם הגדרתם את הביירותית הכחולה שיותר טובה מבין הראשים שאילן הציג,
אתם התייחסתם בעיקר לגודל הפימה אך חשוב להדגיש שמעבר לפימה ביונה זו קיימת גם האיכות המקורית של הראש הזוויתי שאמור להופיע אצל היונה הביירותית ואני מתכוון לקווי הראש המוגדרים בחתכי הקווים של הגולגולת ונפילת סף המצח בקו אלכסוני בקוו ישר עם המקור,
בימים אלו הכנסנו את ההיתפתחות האופנתית החדשה של היונה הביירותית אשר בשנתיים האחרונות צברה אוהדים רבים ושוק מחירים עצום ללא כל פרופורציה .
האם מישיהו שאל בכלל הזהו הביירותי הטיפוסי המקורי? התשובה ברורה לא אלא מה אנו נוטים להיתלהב משינויים קיצוניים וכוחות השוק לא אחת מכתיבים לנו דרך אשר לא תמיד יש ממנה חזרה.
המקור של כל גזעי היונים הוא מיונת הסלע וכדי לפתח זנים ו-או לשמר תכונות מגדלים רבים עושים הכלאות אשר לפעמים יוצרים נזק שכדאי לקחת אותו בחשבון,
אם אנני טועה איהב כבר כתבתי בעבר על הנושא באופן די מפורט שיתכן ובימים הבאים נידרש להחליט ואני מתכוון למגדלים המטפחים את הגזע לאיזה כיוון לפנות,
אז בואו ויחד ניבחן את מה שקרה: מגדלים מסויימים דאגו להכליא גזעים מסויימים שיגדילו את גוף היונה ,יקצרו את המקור
ישנו את זוית הראש ומיבנהו הכללי כדי להדגיש טיפוס חדש שאני מודה בעצמי שבתחילה גם אצלי יצר היתלהבות מסויימת,
התקן שניכתב במספר ארצות ניכתב ע"י מגדלים שבאירופה אנגליה וארה"ב כדי לאפשר להכניסם לתערוכות,אך כדי לא להקשות על עצמם כתבו זאת בצורה די שטחית ואיפשרו להבין אותו לכאן או לכאן וכל שופט מתייחס ליונה זו לפי טעמו האישי,
הסיבה הפשוטה היא שבארצות המקור לא דאגו לפני שנים רבות לכתוב תקן מפורט כדי שיככוון את המגדלים לכיוון חד וברור
וציירי היונים בראשית המאה ציירו את הביירותי כפי שהופיע בטבע שבארץ המקורומשם בעיקר אני שואב את השראתי כמו גם בביקורים אצל יונאים בטורקיה ומיונים ביירותיות שהגיעו ארצה בשנות ה50 ע"י השגריר האיטלקי שהיה משוגע אמיתי לגזע ואני כילד נהגתי לצפות בהם בשנות ה -50-הוא החזיק אותם בגן החיות בתל-אביב היכן שכיום בית העריה בכלוב שמאחורי הפילים, לאפשר לו זאת זו היתה החלטה פוליטית וכילדים משוגעים ליונה זו התלהבנו מיונה שחורה עם טבעות עיניים אדומות ועיניים בצבע להבת אש וכתם לבן כמו פנס כורים מעל המקור,עברו יותר מ50 שנה מאז אך התמונה של יונה זו עדיין מצוייה בראשי וכך כמו אז אני רואה אותה בעיני רוחי,בגלל ההכלאות החדשות קיבלנו ביירותית עם ראש עגול עם מקור מעוגל וקצר כמקור של תוכי ,ישנם מגדלים המתלהבים מכך אז שיקראו לה תוכי אך לא ביירותית ,התחלנו לקבל מקורים מוצלבים ומעוותים
ובעיות ניווניות אמיתיות,בפגישה שאני מתכנן לחברים המעוניינים לטפח יונים מזרחיות אספר על סוגי ההכלאות והגזעים אשר משתתפים בתהליך השינוי החדש, המגדלים אינם מבינים לגמרי את מהות התכונות של יונת פימה רצינית וטיפוסית,
הפימה גדילה מהצוואר עד קצה המקור ביונים האיכותיות ועל מקור קצר לא ניתן פיזית לגדל פימה גדולה,
לדעתי לא תהיה ברירה אלא לקבל החלטות קשות האם משנים את הגזע? וללכת בדרך חדשה עם כל הסיכונים הכרוכים בכך או להמשיך ולשים דגשים על המאפיינים של המאסוויד השחור המקורי ללא ראש הג'וז כפי שמכנים כיום את הראש בצורת האגוז ,אני משוכנע שהנושא מחייב דיון רציני מקצועי ומכובד של פורום מגדלים רציני שמסתכל לאמת ישירות בעיניים וקובע
את פני הדור לשנים הבאות, שנה טובה לכולכם ונקווה לשנה פוריה ומלאת גוזלים בריאים לשמחת כולנו.
קותי אהרון
מנהל אתר יונים בישראל
054-4466060
סמל אישי של משתמש
מוחמד
איש קשר:

Re: הראשים של הביירותים של אילן

שליחה על ידי מוחמד »

שלום קותי
רציתי לציין שהבירותי הכחול של אילן יפה לא רק בגלל הפימה גם צורת הראש שלה היא יותר מעניינת ראש לא עגול כמו הראש של הבירותי הביזרי בלדי נותן לה יותר יופי
שלח תגובה