גזעי היונה הפרסית - תקנים מאוחדים

פורום יונים פרסיות יעסוק אך ורק בכל הקשור ביונים פרסיות
אלעד

גזעי היונה הפרסית - תקנים מאוחדים

שליחה על ידי אלעד »

נגענו בנושא זה בקצה המזלג במפגש האחרון ברינתיה.

כיוון שישנם ליונה הפרסית תתי גזע רבים - חלקם בעלי חלוקת צבע מיוחדת וספציפית ,חלקם בעלי מבנה גוף שונה וכו' אולם לכולם תכונה אחת משותפת ובולטת - כולן יוני תעופה הנוסקות לגבהים תוך כדי היפוך אופייני לאחור(ברגים, עמודים וכו').

אולם, אם למשל ניצור יונה שנוצותיה מסולסלות או בעלת "פרח" נוצות בחזה בעלת מעוף דומה שכל גוזליה יוצאים זהים דור לאחר דור- האם גם אז נתייחס אליה כיונה פרסית או שמא יצרנו גזע חדש?
כמו"כ אם ניצור יונה כזו עם מקור קצרצר כמו של סנטינט או ארוך כמו של נירנברג בוודאי שלא נוכל להתייחס ליונה זו כאל יונה פרסית טהורה.

לכן, מתבקש בהחלט לכתוב תקן ליונה כל כך פופולרית זו - התקן יגדיר את המשותף בין היונים בגזעי היונה הפרסית וכן יגדיר קווים וגבולות בתוך תתי הגזע תוך יצירת אחידות בכל תת גזע.

ועדיין - יהיו יונים אשר יוכלאו בין תתי הגזע הפרסי (למשל הכלאה של ספסים שעפים טוב עם לבנים שעפים טוב) לקבלת יונים שכל מטרתם היא תעופה בלבד ואין חשיבות לצורתן החיצונית וצבען אלא נמדדות רק בצורת התעופה וזמני התעופה.
גם יונים אלו יצטרכו להעמוד בקווי התכונה המשותפת (מזכיר שוב - יונה שלא עפה בסגנון הגזעים הפרסים או שמבנה היונה חורג מההגדרה - מקור קצרצר, צורת נוצות וכו') שהרי בנקל ניתן להגיע לזמני תעופה מדהימים אך לאבד את התכונות הספציפיות לפרסים (למשל ע"י הצלבות עם טיפלרים).

אשמח להמשיך בדיון - בצורה תרבותית.
אלעד

Re: גזעי היונה הפרסית - תקנים מאוחדים

שליחה על ידי אלעד »

65 מגדלים נכחו במפגש - לאף אחד אין דעה בענין?
רוצים להשאר "תקועים ומקובעים" כמו ב 64 השנים האחרונות?
להמשיך לגדל ללא שום כיוון כשכל אחד בטוח שהוא מגדל את "הכי טוב" ובדיוק "ככה צריכה להיות יונה פרסית"?

ככל שאני קורא נכון את המפה - האיראנים לא הולכים בטווח הזמן הקרוב לפנות אלינו לשיתוף פעולה לכתיבת סטנדרט ליונה זו... אני מציע שנתחיל כאן בדיון ואח"כ כשנתכנס להחלטה משותפת נוכל אנו להציג את היונה הפרסית הישראלית הפופולרית כל כך.
סמל אישי של משתמש
dovev76

שליחה על ידי dovev76 »

לדעתי יהיה קשה מאוד לקבוע תקן ממש כמו להחליט למי יונים טובות יותר, יש כאלה שאוהבים את היונים שלהם בדגם זה או אחר של צבע או מימדי גוף שונים כל יוני התעופה די קרובות אחת לשניה,הפרסים,הטיפלרים וגם הקווקזים כולם התערבבו זה בזה משך השנים והחלוקה בניהם נעשתה מלאכותי על פי אזורי גידול וטיפוח , היונים שהביא איציק מזכירות מאוד במראה שלהן טיפלרים פקיסטניים
שכנראה גם הדם שלהם מסתובב בין הפרסים בארץ, קשה לדעתי להתייחס אל היונה הפרסית כגזע יחיד אלא כמשפחה של גזעים קרובים שבה יכול כל מגדל למצוא מה שהו אוהב בין אם מדובר בצבע או ביכולת תעופה.
אפשר בהחלת לקבוע תקנים לתת גזעים אלה בעיקר לאלה שמתאפיינים בדגמי הצבע השונים.
ייעוץ באחזקה ופתרון בעיות בשובך
בדיקות לגילוי מוקדם של טפילים וזיהוי מחלות יונים
חיסונים (ניוקאסל, סלמונלה)ותילוע.
הכנת השובך לעונת הריבוי
מדביר מוסמך - יעוץ ופתרון בעיות מזיקים בשובך ( כינים,זבובים,אקריות,עכברים וחולדות).

דובב- 0506241432
0542130121
סמל אישי של משתמש
קותי
מנהל האתר

שליחה על ידי קותי »

ןבכן חברים לדעתי זה פחות מסובך,זו רק שאלה של החלטה ושיתוף פעולה,

בזמנו נידמה לי שאיציק העלה את הנושא " שחמיד" (מטפח יונים פרסיות וחבר של שרון שמוצאו מאיראן)ואנוכי ניפגש ונתחיל להגדיר קווים משותפים של מאפיינים של היונה הפרסית , מתוכם תיבחר קבוצה של יונים דומות אשר מייצגות צורה מורפולוגית (חיצונית) דומה עם תכונות תעופה מוגדרות גם כן, קבוצת יונים זו תהיה אחד מהסוגים המוגדרים של היונה הפרסית,

במפגש האחרון קיבלתי מאיציק שמעון מאשדוד רשימה חלקית של כינויים ליונים פרסיות שלהוציא את תכונות התעופה וההיתהפכות שלהם באויר הן שונות לחלוטין זו מזו,

העניין כאן שאנו פוחדים מלהחליט ולשחוט את הפרות הקדושות ,שמה יהיו כאלו שיונותיהן לא יכללו ברשימת הגזעים השונים של היונים הפרסיות , אין כל קושי להגדיר קבוצה בעלת מאפיינים משותפים ושתיקרא :כמו למשל מלכת פרס לפני המלכה אסתר , "פרסית וושתי".נתחיל בהגדרה של קבוצה אחת אותה ניתן יהיה לשפוט בתערוכות צורה ונוי, יש לא מעט גזעי תעופה אשר ניקבע להם תקן לצורה . באירופה קיימים זנים מגביהי עוף רבים ,אפילו בטיפלרים קיים השואו טיפלר טיפלר התערוכות ,העניין הוא רק עניין של החלטה ומוטיבציה להמשיך וללכת קדימה ,כי ברגע שניפגשים קבוצת חברים בעלי עניין משותף הרי שניתן לעשות זאת ואף אחד לא יכול למנוע את זה, כי אז גם קיים העניין והאתגר המשותף להמשיך את ההתחלה.
קותי אהרון
מנהל אתר יונים בישראל
054-4466060
איציק 2800

Re: גזעי היונה הפרסית היא שעות התעופה והגובה הרצוף בה היא ני

שליחה על ידי איציק 2800 »

אין יונה בעולם שעולה לנקודות ונישארת שעות בנקודות כמו היונה האיראנית הטהראנית שגודלה הוא בינוני נוצותיה דקות כחרב ארוכות ביחס לגופה ( קותי פעם נתן דוגמא עים היד פי 3 שאני חושב אין יותר נכונה מדוגמא זו) כנפיה נגמרים באורכן עים הזנב באותו פס ותעופתה בעיקר מעל גג השובך אבל בהעלמיות שחוזרות ונישנות ולא יורדות מנקודה עד הנחיתה הסופית ראשה עגול לא משנה צ׳ופ או לא נוצות צווארה אווריריות ולרוב הינה נמוכה משאר היונים של כול איראן כמו שיראז (דומסיות ללשוננו) איספהן( ספסים) טבריז( מגפיים או גרביים) וכו׳ שבעצם כול שאר היונים הפרסיות חוץ מהטהרניות כולן כימעט ללא יוצא מין הכלל בגודל של הקווקזים( היונים כן) הטיפלרים והפקסטנים
לכן ידידי היקרים אפשר רק לסכם את מה שרשמתי פה ועל הסיכום אני אוסיף העביר או קותי יעביר לראובן ידידנו הצפוני וכמובן לאחר שתעבור אתה קותי על זה נראה אים תיהינה התקדמות אפשרי גם להעביר לחברה שלנו מעבר לים שרון וחמיד ובקיצור שיהיה לנו בהצלחה  
סמל אישי של משתמש
קותי
מנהל האתר

שליחה על ידי קותי »

שלום לידידי מגדלי היונים הפרסיות,

אני שמח שהדיון חוזר ומגרה את המחשבה,
איציק ידידי הסכים עם העובדה שאין בעיה לעשות סיעור מוחות לשבת יחד ולקבל החלטות, העובדה שחמיד האירני מלונדון עשוי לשתף פעולה מרגשת אותי מאוד,

לצערי כשהצעתי לקיים תערוכת יופי ליונים פרסיות ניתקלתי בהיתנגדות עזה מצד חברים שטענו ולא בצדק שהדבר יפגע בתעופת היונים,
האם בטיפלרים בעולם ירדה הרמה מאז שהם מופיעים בתערוכות ??? להיפך הטיפלר משתפר ומשתבח מיום ליום,וכולם נהנים,
בתקן צריך להיות מתואר הטיפוס על פי צורתו המורפולוגית(החיצונית) בטיפוסיותו ובקווי המתאר שלו כדי שנוכל להכניס פן נוסף של עיסוק ביונה הפרסית שכשלעצמה היא יונה יפה מאוד,אין בעיה לקבל החלטות שרק יונים בעלות הצורה המתוארת בתקן יזכו בתערוכות , לצערינו מיום ליום קמים חוקים בערים השונות המונעות מאיתנו לעסוק בתעופת יונים , ודי לשכן בעייתי אחד, כדי שהפקחים ירדו לחיינו,יוטלו קנסות עונשים וכדומה ,יש צורך לשמר את היונה הפרסית על גווניה היפים וליצור מערכת שתידאג גם לתעופה,

הפחד מפני גניבות הוא כה חזק שאנשים חוששים להזמין חברים שאינם מוכרים הביתה שמה יגנבו להם את הלהקה,

כדי להיות מעשיים יש לעשות ולא לדבר, מי שאינו מסכים איתנו שלא ישתתף , לא יקרה כלום , כל אחד ימשיך בדרכו ויעשה מה שמתאים לו,

התקן יתמקד בשני נושאים עיקריים : האחד יהיה תעופה ,והשני יהיה מבנה (יופי), יוגדרו התכונות הרצויות ,יוגדרו הצבעים,נגדיר כיתות על פי הצבע והמבנה

ונקיים מפגשי תצוגה, האהבה ליונה הפרסית אינה תלוייה בדבר, אך תהיינה סיבות נוספות כדי להפגיש בין החברים והעיסוק החברתי יאפשר מפגשים חברתיים נוספים , נציג יונה שתהיה תאווה לעיניים ,אגב איציק אתה בוודאי זוכר איזו גישה היתה לטוגים שהם יפים אך לא עפים,,,אנא ספר לחברים איך הטוגים עפים אצליך,
חשוב שנאמין בעצמינו ,,,אם האירנים אינם עושים דבר ואינם מעוניינים בתקן , אין סיבה שאנו לא נעשה זאת , בבוא השלום נזמין את החברים משושן הבירה ונראה להם את היונים שהמלך חפץ ביקרם . (זוכרים)?
קותי אהרון
מנהל אתר יונים בישראל
054-4466060
אלעד

שליחה על ידי אלעד »

אני מאד מאד בעד.
סמל אישי של משתמש
קותי
מנהל האתר

שליחה על ידי קותי »

שבוע טוב.

ברצוני לגשת מייד לביצוע בפועל .לצורך כך אני זקוק למעט סטטיסטיקה הקשורה במידות ומשקלות,

אלעד איצק דובב אני תשקלו בגרמים כמה מהיונים שלכם כ10- יחידות כל אחד ולאחר מכן תנו לי מידות גובה ואורך,

את ביצוע המדידות עושים עם מראה ועליה מותחים "מטר"(סרט מדידה) לגובה ולרוחב משחררים באופן חפשי יונים פרסיות על המדף ומבחינים בכך

כשהן עומדות מול המראה ואז ניתן לראות בדיוק את גובהן וכן ניתן להבחין באורכן כאשר מותחים גם סרט מדידה באון אופקי כלומר מאוזן,
כשנתאר את התקן של קבוצת יונים פרסיות אותן אנו עתידים לטפח אנו זקוקים למידות ומישקלות ,אם דובב אין לך מספיק פרסיות אז תוכל לעשות זאת אצל משה(מישה)דנילוב, השלב יהיה כשתהיו מוכנים אחרי תיאום פגישה בביתי,נוכל להזמין עוד כמה מגדלים שהם רציניים בגישתם לטובת העניין ונתחיל לרשום ,אשמח לתגובתכם מי שאינו מעוניין אינו חייב להישתתף,אנו במדינה הניקראת חפשית וכל אחד רשאי להחזיק בדעתו,

אך כאשר רוצים להציג בתערוכה יש להיצמד לכתוב בתקן,איציק אם תוכל לשוחח עם שרון וחמיד אשמח לשמוע גם את דעתם ומשם להמשיך הלאה
קותי אהרון
מנהל אתר יונים בישראל
054-4466060
איציק 2800

שליחה על ידי איציק 2800 »

קותי בשיא הכנות אין לי אפשרות או זמן לימדוד ולשקול אים מישהו אחר יכול אני ישמח
בקשר לשרון וחמיד כבר הרבה זמן שאני לא שומע על קיומם
שרון אים תראה את ההודעה הזאת אנא צור קשר
סמל אישי של משתמש
קותי
מנהל האתר

שליחה על ידי קותי »

איציק זה הרבה פחות מסובך ממה שזה ניראה לך,

אני מוכן לבוא אליך לשובך ולעשות זאת בקלות וזה יקח מאיתנו גג שעה אחת,

אם אתה מסכים אנא תודיע לי ונתאם זמן לבצע זאת בפועל, חברך האירני "חמיד " אם הבנתי נכון עדיין מתקשה לקרא בעברית,

לשרון יש טלפון , שמישראל ניתן להיתקשר אליו בעלות של שיחה מקומית . לצערי כבר אין לי אותו , אבל אם יש לך קשר למישהו מבני משפחתו

או מהפורום של הפרסיות , אז ניתן לשוחח עימם ,אם לא אז נעשה זאת לבד, הכל אפשרי אם רוצים,

אני חושב שהמפגש האחרון ברינתיה הוכיח שיש עניין לקדם את גזע היונה הפרסית,אנסה לעשות סיבוב גם אצל יוסי שטיינלאוף (יוסי פריג'ידר)

לבד אין לי עניין לעשות זאת אם אין עניין לחברים , אז ניראה את המגדלים פעם עושים משיהו ולא יושבים על הגדר ומחכים שמישהו לבד יעשה

עבורם הכל , ואילו הם מהצד יעבירו ביקורת,
קותי אהרון
מנהל אתר יונים בישראל
054-4466060
שלח תגובה