בהנהלת קותי אהרון 054-4466060 ואילן אבקסיס 050-2550101  email iconfb iconhome icon

logo

slide1

לוח חיות מחמד - יונים למכירה

snakes
300 350 pigeon

ביירותי - Dewlap

נכתב על-ידי: alterbrains
מספר צפיות: 7001

הביירותי או יונת הפימה מהמזרח הקרוב בעשר השנים האחרונות, תפסה קבוצת גזע זו תאוצה ופופולאריות שלא היו מנת חלקה בשנים קדומות יותר במדינה, להוציא מגדל וותיק, אשר גידל אותה בלהקה יפה בגן החיות בתל אביב.

העירייה או הנהלת גן החיות, הקצו לו מקום לבניית שובך מאחורי מכלאת הפילים.

היה זה השגריר האיטלקי שטיפח להקה כזו, רובן ככולם שחורים. בשפה הערבית מכנים יונה זו בשם "מסאוויצ".

מאפיינים נוספים בצבע היו הכתם הלבן על מצח היונה ואברות כנפיה בין 7-10 שהיו צריכות להיות לבנות מקצה הכנף למרכזה.

גם בגזע זה טבעות העין (העפעפיים) הצטיינו בצבע אדמדם וכך גם המקור, כאשר הדונגית מעל חורי אפה הייתה לבנה. היונה מעל לגודל בינוני וראשה בנוי בצורה אופיינית למספר גזעים מזרח תיכוניים, כאשר החלק העליון של הגולגולת היה שטוח והמצח ובהמשכו המקור נטוי כלפי מטה ב 45 מעלות. מגדלים אותה בסוריה, לבנון, ירדן, טורקיה וכמובן שבישראל.

כמובן שהמאפיין המרכזי היה פימה מפותחת מהמקור התחתון לכיוון הצוואר, ככל שגדולה הייתה הפימה כך יותר טוב. בעבר יונה זו שמשה לתעופה מאוד אופיינית ובמיוחד הזכרים, שהיו מהודרים בקישוטים שונים מעשה ידי אומן, כטבעות פעמונים לרגליה, עגיל משובץ באבנים בשלל צבעים מרהיבים שהיה תקוע בעור היונה על הצוואר או מתחת לחורי האוזניים כעגיל.

בתחילה מחיריהם הרקיעו שחקים ולאט לאט גדלה תפוצתה. מאז, מספר מגדלים מוכשרים יותר ופחות, פיתחו לה תכונות נוספות כמו גודל בעיקר, ראש עגול יותר דמוי אגוז ומקור קצר ועבה הנוטה כלפי מטה כתוכי- כמובן שעל חשבון גודל הפימה. בגלל מחירה היקר הפסיקו לגדל מהם גוזלים לשחיטה וניסו להרבותה עד כמה שהתאפשר.

עם הגדלת האוכלוסייה וריבוי הצבעים גם ירד מחירה עד כדי איבוד עניין אצל חלק מהמגדלים. רבים ראו כמטרה את רביית היונה לשם מכירתה ועשיית רווחים, דבר שהוא לגיטימי, אך לא הטיפוח ושיפור היונה עמד לנגד עיניהם אלא הגדלת הכמות. הופיעו במשך הזמן צבעים רבים ושונים כשהבסיס החל בשחורים ובבעלי הפסים השחורים על הכנף בצבע גוף הכחול, החום והצהוב. לאחר מכן הופיעו הגרגטים ללא צבע קבוע, ועיקר ערכם היה בנדירותם ובצורתם.

כך גם המנוקדים והלבנים. כיום קשה לומר שיש מישהו שמתמסר לטיפוח יונה זו, להוציא מתי מעט וחבל, כי יונה חזקה ואצילה זו, מאוד מיוחדת וחשוב שיקומו להם מגדלים אשר יתמסרו לטיפוחו של גזע זה. לגזע זה יש גזעים מקבילים בעלי פימה, אך שונים הם במבנה הראש, באורכי המקור, בצבעם ובצורת נוצתם.

כל הזכויות שמורות לאתר יונים בישראל בשיתוף עם: Snakes.co.il