שאלה -החלפת נוצות

בפורום זה ניכתוב נישאל ונענה על כל דבר הקשור בגידול,טיפוח,ריבוי,מחלות, תרופות או כל דבר העולה בדעתינו בנושא יונים בלבד
שלח תגובה
itai-g

שאלה -החלפת נוצות

שליחה על ידי itai-g »

חברים יקרים שלום
שמי איתי מירושלים ואני מגדל מתחיל ..
בעיקר יונים פרסיות לתעופה
ובמקביל בנפרד יוני נוי..
אשמח לעזרתכם ...
אני מעוניין ללמוד מה הכוונה לנוצה ראשונה..שנייה.. שלישית עוד..
אשמח לסדר בנושא
כמו כן נושאים הקשורים
ומעט ידע כללי בנושא החלפה נוצות
יש לי מושגים בסיסים אך לא ממש מבין על מה להסתכל.
איך מזהים איזו נוצה כעת מתחלפת ומה זה אומר
על גיל וכדומה
מתי להעיף
מתי החלפה ומה ממומלץ בתקופות השונות
בין החלפת הנוצות בצעיר ובכלל בעונת ההחלפה בשנה
בכבוד רב.
סמל אישי של משתמש
קותי
מנהל האתר

Re: שאלה -החלפת נוצות

שליחה על ידי קותי »

שלום איתי ,
הנוצות כידוע משמשות לכסות והגנת היונה מפגעים חיצוניים ,מטמפרטורה חמה מדי או קרה מדי, כמו כן הן גם כלי התעופה של היונה, מגינות גם מפגיעה חיצונית.
לאחר כ-18 ימי דגירה בוקעות הביצים של היונים וכשיוצא הגוזל לגופו רק מעט נוצות פלומה צהובה ,אלו נוצות דמויי חוטים שעוזרות במעט מאוד לשמור על חום גוף הגוזל ,בשלב זה הורי הגוזל יושבים מעליהם ומחממים את הגוזלים בגופם, (מכל סוגי הגוזלים ישנם כאלו הבוקעים עירומים וללא פלומה ואלו יהיו בעלי צבע נוצות צהוב,) החל מהשבוע השני מתחילים לבקוע קולמוסי נוצות מתוך העור ולאט לאט לכסות את כל גופם של הגוזלים בנוצות רכות ,כל סוגי הנוצות בוקעות מהגוף כולל נוצות הזנב והכנפיים , נוצות הכיסוי החיצוניות והנוצות הרכות מתחת לנוצות החיפוי , בערך בגיל עשרה שבועות נוצות האברה שהן הגדולות והחזקות שבכנף היונה מתחילות תהליך של החלפה, כאשר סדר החלפת הנוצות מתחיל מהצד הקרוב לגוף , לאט לאט בכל כמה ימים נושרת נוצת אברה ומתחלפת בנוצה קבועה חזקה ועבה יותר מקודמתה בכדי שהיונה תוכל לעוף ,לפי מספר הנוצות שהתחלפו צורתן וגודלן אתה יכול להעריך את גילה בחודשים או בשבועות .
כאשר אתה פותח ופורס את הכנף קל לך לראות את ההבדל בין נוצה רכה וקטנה לבין נוצה שהתחלפה עבה וחזקה יותר, כל שנה בסיום הקיץ היונים נכנסות לנשירה וזאת כדי לחדש את נוצותיהם הבלות והחלפתן בנוצות חדשות חזקות והתחדשותן לקראת החורף הקרב כך שתוכלנה לשמור על טמפ' חום גופן, מקווה שהבהרתי לך מעט בנושא חילופי הנוצות, מאחל לך הרבה הצלחה בכניסה לענף גידול היונים המהנה אותנו ובני ביתנו.
קותי אהרון
מנהל אתר יונים בישראל
054-4466060
שלח תגובה