תפריט

בהנהלת קותי אהרון 054-4466060 ואילן אבקסיס 050-2550101  email iconfb iconhome icon

logo

logo

 email iconfb iconhome icon 

בהנהלת קותי אהרון

054-4466060

ואילן אבקסיס

050-2550101

חדשות והודעות

ליונים בישראל נפתחה קבוצה בפייסבוק - לפרטים והצטרפות לחצו כאן

מוצרים מומלצים לרכישה ב-eBay

הסגר (קרנטינה)

המאמר ניכתב למגדלי הזוחלים אך אין שום הבדל ויכול להתיחס לכל בע"ח כל מגדלי הזוחלים והדו-חיים צריכים להיות מודעים לכך שיש מספר מחלות שיכולות להיות מועברות בין חיה אחת לשנייה אשר יכולות לכלול זיהומים: בקטריאליים, ויראליים, פטרייתיים כמו גם זיהומים שנגרמים מטפילים וזיהומים מסוגים שונים. כל המטרה בהסגר היא הורדת הסיכון.

באיזו רמת הסגר רוצה המגדל לשמור על האוסף שלו, זה כבר תלוי ברמת הסיכון שהוא חושב שעלול להיגרם לאוסף במידה ותכנס אליו מחלה חדשה. אם המגדל חושב שהאוסף שלו נמצא בסיכון אז הוא צריך לנקוט צעדים בכדי להקטין את הסיכון.

חשוב להבין שלא משנה כמה קפדני יכול להיות ההסגר שבו תנקוט, תמיד קיים סיכוי לפריצה של מחלה. בעזרת ישום של כמה צעדים פשוטים, ניתן להקטין בצורה משמעותית את הסיכון לזיהום לפרט הבודד או אפילו לאוסף שלם.

רמת ההסגר הדרושה תלויה 0 במצב המגדל, חדר או חדרי הגידול, מספר בעלי החיים וסכום הכסף אותו יכול המגדל להקצות לנושא.

טיפים שימושיים להסגר בעלי חיים

■ בחנויות חיות ברוב המקרים ישנה תנועה מתמדת של בעלי חיים, ולכן לא סביר שיחזיקו בעלי חיים בהסגר לתקופה מספקת בהשוואה למגדלים פרטיים. כשקונים חיה מחנות חיות או ממגדל פרטי, שווה לשאול כמה זמן שהתה החיה בחנות או אצל המגדל, מהיכן היא במקור ואיזה צעדי הסגר ננקטים במקום (שממנו אנו קונים). במידה וניתן רצוי לבדוק את ההיסטוריה הרפואית של החיה.

■ בהינתן תנאים אופטימלים יש לשמור חיות חדשות בצורה נפרדת לחלוטין (חדר\אוויר) משאר בעלי החיים. זה כולל חיות חדשות שהגיעו להסגר בזמן שכבר יש בו חיות אחרות. כמה שההפרדה בין בעלי החיים תהיה גדולה יותר (בניינים נפרדים עדיפים על חדרים נפרדים, וחדרים נפרדים עדיפים על טרריומים נפרדים) כך תעלה יעילותו של ההסגר.

■ יש לשקול שימוש באמבט לרגליים שמכיל חומר חיטוי בכניסה\ יציאה מאזור ההסגר.

■ במקום ההסגר יש להשתמש בטרריומים, אבזור לטרריומים וציוד טיפול נפרד מאלו בהם משתמשים באוסף.

■ בחיות שנמצאות בהסגר יש לטפל רק לאחר שסיימת לנקות ולהאכיל את כל החיות באוסף.

■ תשתדל להימנע מלגעת באוסף לאחר שטיפלת בבעלי החיים שנמצאים בהסגר, ובמידה וחייבים לטפל באוסף יש להתקלח להחליף בגדים (ונעליים) לפני שעושים זאת.

■ אם ביקרת באוסף של מישהו אחר יש להתקלח ולהחליף בגדים לפני שתלך לטפל באוסף שלך.

■ המנע מלתת להרבה אנשים לגעת באוסף שלך.

■ אל תקבל או תיתן בעלי חיים לזמן קצר לצורך ריבוי, זה בלתי אפשרי לערוך הסגר ראוי בזמן קצר.

■ אל תעשה "מסיבות זוחלים" בהן קבוצת חברים מביאים את הזוחלים שלהם.

■ יש להימנע מהחלפת אבזור וכלי מים בין טרריומים שונים.

■ יש לשטוף את הידיים או להשתמש בחומר חיטוי לידיים במגע בין בעל חיים אחד לשני.

■ בהתחשב בחוסר הוודאות שסובב את עניין הדגירה של וירוסים שיכולים להדביק את מיני הזוחלים השונים, תקופת הסגר של חצי שנה או במצב אידיאלי אפילו יותר היא המומלצת על פי רוב.

■ יש להשגיח בצורה קפדנית על בעלי החיים בהסגר ובמיוחד לשים לב לכל סימן שיכול להעיד על בעיות נשימה או מחלות עצביות.

■ יש לבצע בדיקה אצל וטרינר בעל ידע נרחב ברפואת זוחלים לכל בעל חיים חדש. במצב אידיאלי זה אמור לקרות לפני שהחיה מוכנסת להסגר, ובוודאי לפני שהיא משוחררת לאוסף.

■ מומלץ לדאוג למקום שישמש כמעיין "בית חולים" לשם יועברו בעלי חיים חולים למטרת בידוד משאר האוסף. יש לטפל בבעלי חיים אלו לאחר שסיימת לטפל בשאר בעלי החיים בכדי למנוע העברת מחלות בין בעלי החיים שבטיפול לאלו הבריאים.

■ יש לחקור מקרי מוות של כל בעל חיים שמת בהסגר, וגם לחקור מקרי מוות באוסף במידה ואין סיבה נראית לעין. ניתוח שלאחר המוות ולקיחת דגימת רקמות לצורך ניסיון לקביעת סיבת המוות

דף המידע נכתב על ידי Dr Shane Simpson ואת העמוד המקורי ניתן לראות בכתובת הזאת http://www.thereptiledoctor.com.au/index.php/q/55-quarantine

הדף תורגם על ידי זוחלים ועוד תודה ליונתן ורונסקי שתירגם את המאמר וגם ביקש בשבילנו רשות לפרסם אותו באתר.

כל הזכויות שמורות לאתר יונים בישראל בשיתוף עם: Snakes.co.il