תפריט

בהנהלת קותי אהרון 054-4466060 ואילן אבקסיס 050-2550101  email iconfb iconhome icon

logo

logo

 email iconfb iconhome icon 

בהנהלת קותי אהרון

054-4466060

ואילן אבקסיס

050-2550101

חדשות והודעות

ליונים בישראל נפתחה קבוצה בפייסבוק - לפרטים והצטרפות לחצו כאן

מוצרים מומלצים לרכישה ב-eBay

בואו נדבר על יונים טהרניות (פרסיות) / טוני מירסיידי

חלק א תרגום : דובב

1.מהו הסטנדרט של הזן?

למרבה הצער, העובדה כי אין מועדונים מאורגנים של חובבי יונים בטהרן בפרט ובאיראן בכלל, לא נקבעו מעולם סטנדרטים לגבי זן זה. מאחר והיונים הפרסיות הן למעשה יוני תעופה הטענה היא כי קביעת סטנדרטים של צבע וצורה אינם יכולים להעיד על טיב התעופה הסיבולת והאינטיליגנצי של היונה. היונים הפרסיות הן יונים אטרקטיביות מאוד, בטוחני כי הן יכולות להוות תוספת פנטסטית לכל תערוכת יונים מיוחדות. אני סבור כי במידה והיו תערוכות יונים באיראן , מטפחי הגזע היו מסכימים על תכונות פיסיות ומאפיינים אידיאלים לגזע . אבל בל נשכח ששיפוט אולטימטיבי של יונים אלה צריך להעשות אך ורק כאשר הן במקומם הראוי , גבוהה בשמים.כבר אמרתי בעבר , אני מאמין שכעט הוא הזמן לקבוע סטנדרטים ליונים הפרסיות. הסיבה לכך היא שנזדמן לי לראות יונים שלא דמו כלל ליונים פרסיות אך הוצגו כפרסיות.

איך צריכה יונה פרסית טובה להראות? התשובה תלויה באיזה זן של יונה פרסית מדובר, אך בכלליות ניתן לאמר כי פרסים מגביהי עוף ( טהרנים) צריכים להיות בעלי גודל גוף בינוני עם נוצות ארוכות ( נוצות זנב וכנף) . יונים טהרניות טובות מתאפינות בראש עגול וגדול, עיניים גדולות יחסית ומקור בינוני באורכו.

זהו למעשה המראה שכולנו רואים בעיני רוחנו שאנחנו מדברים על יונים פרסיות. נוצותיהן של היונים הפרסיות חיבות להיות חלקות וצמודות לגוף אך לא צמודות מאוד ( בניגוד לנוצות של טיפלרים למשל).ושוב חשוב להדגיש מאפיינים פיזיים ומראה אינם מספיקים לקבוע את יכולת התעופה , סיבולת , אינטיליגנציה ואיכויות אחרות של יונים מגזע זה. קימים כמה גזעים טובים של יונים טהרניות המתאפינות בגדלים ובצורות שונות בהתאם לגזע. חלק מהגזעים מתאפיינים בגוף ארוך ואילו אחרים מתאפיינים בגוף קצר וקומפקטי וקימים גזעים נוספים שמאפייניהם בינוניים.

ישנם גזעים המשמשים בעיקר לתחרויות תעופה ומירוצי סיבולת ואחרים המצטיינים ביכולת התהפכות וביכולתם להגביהה עוף. קימים קווים גנטיים של יונים פרסיות להם נוצות ארוכות וחופשיות יחסית, . קווים אלה מגודלים בעיקר לשם תצוגה על ידי מטפחים אשר מסיבה זו או אחרת אינם מתעניינים ביכולת התעופה שלהן . יונים אלה מאוד פופולאריות אצל מגדלים של יונים פרסיות הן באיראן והן מחוצה לה . יונים אלה זהות בכל המאפיינים לזנים המעופפים. כל מגדל טהרנים צריך לשאוף שכל היונים בשובך שלו תהיינה בעלות סטנדרטים של גודל וצורה דומים , יצירת קו דם כזה בשובך עשויה לקחת כמה שנים אך מעידה על שובך מבוסס , רק בצורה כזו אפשר ליצור קו דם שישתפר עם הזמן.

איך אמור לעוף טהרני טוב? סיגנון התעופה הוא זה המבדיל בין זן זה לבין יוני תעופה אחרות. טהרני טוב יעוף בתנועת כנפיים איטית ונוצות זנב פתוחות לרווחה ,רק קצוות הכנפיים צריכות לנוע, טהרני טוב משתמש אך ורק בנוצות התעופה הראשיות על מנת לעוף.

היונה הטהרנית צריכה לעוף במעגל קטן סביב השובך,אם לא כך מדובר ביונה שאינה טהורת גזע . יונים טהרניות טהורות לעולם לא תעופנה בקיטים צפופים, על אף פי שיונים טהרניות יעופו ביחד הן יעופו במרחק גדול האחת מהשניה וכאמור לעולם לא בקיטים צפופים ואחידים.זן זה צריך לעוף גבוהה ואפילו לגבהים שהם מחוץ לטווח הראיה גם כאשר הוא לא במצב ניצוי מושלם. כאשר יונה טהרנית בתעופה היא לעולם לא תעשה שינויי גובה במהירות ( תעופת יו- יו) אלה תשהה פרקי זמן ממושכים בכל אחד משלבי ההגבהה. התנהגות תעופה זו משותפת לכל היונים הפרסיות ללא קשר למאפייניהן הפיזיים או ליכולתם או אי יכולתם להתהפך. במידה והם אינם מתנהגים כך משמע שאינם טהורי גזע. הגזעים השונים נבדלים בניהם גם בתדירות ההתהפכויות וסגנונן.

איך אפשר לדעת האם פרסי הוא מעופף טוב?

לא ניתן לזהות יונים המצטינות בתעופה על פי מראה בלבד בדומה לכך אי אפשר להחליט שיונה אינה מעופפת טובה בשל המראה שלה.

אבל מראה יכול לתת לנו כמה רמזים על הפוטנציאל של היונה להיות מעופפת טובה כדי שנשקול בכלל לרכוש יונה שיש לה פוטנציאל תעופה צריך להקפיד על כללי הבחירה הבאים:

1. היונה צריכה להיות עירנית ופעילה.

2. היונה חייבת להיות בריאה, במידה ולא שכח ממנה !!

3. שים לב למבנה הנוצות ולמצבן, במידה ויש נוצות משוחררות שכח ממנה!!

4. ללא קשר לצבען העיניים צריכות להיות צלולות ומבריקות , לצבען אין משמעות כלל.אלא אם כן טיפחת קו דם שאתה מכיר אישית.

5. היונה צריכה להצטיין במבנה עצמות טוב ,ושרירים מפותחים באזור החזה.

6. הכנפיים צריכות להיות צמודות לגוף וחזקות למראה.

7. הראש חייב להיות גדול ועגול.

מאמר זה תורגם ע"י דובב

כל הזכויות שמורות לאתר יונים בישראל בשיתוף עם: Snakes.co.il